Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK - II EDYCJA

SPOTKANIE I

26 września 2012 roku zainaugurowaliśmy zajęcia drugiej edycji Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. Tym razem zajęcia były nietypowe ponieważ odbyły się w Przedszkolu nr 33 w Bydgoszczy.
Podobnie jak na poprzednich spotkaniach z najmłodszymi najważniejszym elementem było głośne czytanie. Chciałyśmy dzieciom przypomnieć założenia i główne cele kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom oraz uświadomić, jak ważny w życiu każdego dziecka jest kontakt z książką. Zajęcia, które odbyły się pod hasłem Jesiennych Spotkań z Książką, przybliżyły najmłodszym postać krasnala Hałabały z opowieści Lucyny Krzemińskiej „Przygody Krasnala Hałabały”. Zajęcia odbyły się w bardzo sympatycznej przedszkolnej atmosferze, dzieci dzieliły się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jesieni oraz pokazały swój własny jesienny kącik.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki z Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Bardzo dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Przedszkola nr 33 w Bydgoszczy za miłe przyjęcie, a dzieciom za przygotowane specjalnie dla nas piękne podziękowanie.
Drugie spotkanie w ramach Akademii odbędzie się w październiku i będzie dotyczyło Unii Europejskiej.

SPOTKANIE II

25 października 2012 roku odbyły się kolejne zajęcia drugiej edycji Dziecięcej Akademii Czytania Bajek.
Zajęcia pod nazwą „Jestem Europejczykiem” dotyczyły zagadnień związanych z Unią Europejską. Wybór tematu zbiegł się z przyznaniem Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla w październiku br. Tym razem na zajęcia zaprosiliśmy przedstawicieli Lokalnego Punku Informacyjnego Funduszy Europejskich w Bydgoszczy. Naszym gościem był pan Czesław Wiszniewski, który przybliżył dzieciom w przystępny sposób najważniejsze informacje na temat Unii Europejskiej.
Po prelekcji dzieci pracowały indywidualnie w książkach, które pozyskaliśmy z Punktu Informacyjnego Komisji Europejskiej Europe Direct-Bydgoszcz przy Wyższej Szkole Gospodarki. Zajęcia były bardzo ciekawe, dzieci poszerzyły swoją wiedzę na tematy unijne, dzieliły się swoimi wiadomościami i spostrzeżeniami dotyczącymi tego tematu.
Ostatnim elementem spotkania było obejrzenie filmu dydaktycznego „Młody Europejczyk” w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych.
Na zakończenie dzieci otrzymały komplety książek dotyczących UE. Następne spotkanie w ramach Akademii odbędzie się w listopadzie.

SPOTKANIE III
Święto Pluszowego Misia w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek


25 listopada 2012 r. na całym świecie, w tym również i w Polsce, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowe misie towarzyszą nam już od ponad 110 lat, mają wielu sympatyków nie tylko wśród najmłodszych. Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów, tajemnic i radości. Pomimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej Akademii dzieci z kilku bydgoskich przedszkoli : Przedszkola nr 16, Przedszkola nr 59 oraz z Przedszkola nr 33. Wraz z przedszkolakami pojawiło się u nas mnóstwo misiów, które przyniosły dzieci : małych i dużych, kolorowych i tradycyjnych, a wszystkie były miękkie, miłe, pluszowe. Maluchy doskonale wiedzą, że o swoje ulubione pluszaki trzeba dbać nie tylko w Dzień Pluszowego Misia, ale należy im poświęcać nieco uwagi każdego dnia. Każdemu z misiów przedszkolaki mogą szepnąć w tajemnicy coś do uszka, przytulić się do niego, gdy czasami tęskno do mamy lub zaprosić do zabawy, a nawet zabrać na przedszkola lub biblioteki.
Dzień Pluszowego Misia był dla przedszkolaków okazją do poznania i przypomnienia różnych znanych misiów: tych którymi zachwycali się ich dziadkowie, rodzice i tych najbardziej współczesnych, bliskich dzisiejszym sercom dzieci. Podobnie jak na poprzednich zajęciach nie zabrakło najważniejszego elementu czyli głośnego czytania bajek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, która obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Maluchy z zainteresowaniem wysłuchały kilku fragmentów „Misia Uszatka” Czesława Janczarskiego. Wykonały także własne laurki dla swoich misiów, które zabrały do domu. Na zakończenie obejrzały bajki o Kubusiu Puchatku, jednym z najbardziej znanych misiów na świecie w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych. Kolejne spotkanie już w grudniu.

SPOTKANIE IV
Świąteczny gość w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek


Kolejne zajęcia w naszej Akademii, które odbyły się 13 grudnia 2012 r. były bardzo wyjątkowe.
Na spotkania o tematyce świątecznej zaprosiliśmy Panią Redaktor Urszulę Guźlecką, która jest nie tylko wybitnym dziennikarzem, ale również wielką promotorką czytania i wielbicielką książek oraz laureatką prestiżowego konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Na te świąteczne zajęcia zaprosiliśmy dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy oraz grupę czterolatków z Przedszkola „Przedszkolna Chatka” w Bydgoszczy.
Zgodnie z ustalonym harmonogramem głównym punktem spotkań było głośne czytanie. Dla pierwszej grupy wspaniałe świąteczne opowieści przygotowała i pięknie przeczytała Pani Redaktor Urszula Guźlecka, drugiej grupie zaproponowaliśmy niesamowitą bajkę „Święty Mikołaj” Mauri Kunnas. Jak zwykle zależało nam na promowaniu idei głośnego czytania i ogólnopolskiej kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Po tej części zajęć dzieci wykonywały samodzielnie pocztówki świąteczne. Efekt był rewelacyjny – kartki udały się znakomicie i cieszyły zarówno najmłodszych, jak i nas. Na zakończenie dzieci obejrzały film edukacyjny „Przy wigilijnym stole” oraz świąteczną bajkę „Epoka lodowcowa”. Kolejne zajęcia w ramach Akademii pod koniec stycznia.

SPOTKANIE V
Dzień Babci i Dziadka w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek


W środę 30 stycznia 2013 r. odwiedziły naszą Akademię dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy oraz maluchy z Przedszkola nr 59. Tym razem zajęcia koncentrowały się wokół dwóch tematów : zimy oraz Dnia Babci i Dziadka, które tradycyjnie obchodzimy w styczniu. Podobnie jak na poprzednich zajęciach najważniejszym elementem było głośne czytanie bajek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, która obchodziła w ubiegłym roku dziesięciolecie swojego istnienia. Wybrane książki czytała superbabcia - pani Krystyna Bethke, były pracownik naszej Biblioteki. Czytane książki „Nowy przyjaciel niedźwiadka” i „Zima Muminków” bardzo przypadły dzieciom do gustu – słuchały z ogromnym zaciekawieniem.
W dalszej części spotkania dzieci wykonywały portrety swoich babć i dziadków, a na zakończenie obejrzały fragment filmu „Bob Budowniczy- zimowe zawody w Śniegzburgu” w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych. Kolejne spotkanie już w lutym.

SPOTKANIE VI
Walentynki w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek


We wtorek 19 lutego 2013 r. w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek świętowaliśmy Walentynki. Dzień Zakochanych, zwyczaj, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych, już od lat 90. staje się jednym z popularniejszych świąt w naszym kraju. Dzień ten ma nam przypominać o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości, przyjaźni, czerpaniu radości z kontaktów z innymi, wartości jaką jest okazywanie uczuć najbliższym.
Na tym walentynkowym spotkaniu gościliśmy trzy grupy dzieci z Przedszkola nr 33 w Bydgoszczy. Podobnie jak na poprzednich zajęciach najważniejszym elementem było głośne czytanie bajek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Wybrane książki nawiązujące tematycznie do Dnia Zakochanych to „Rudek i Reks”, „Kubuś Puchatek – najlepsi przyjaciele” i „Tadek i spółka”. W dalszej części spotkania wszyscy wykonywali walentynkowe pocztówki w kształcie serc, którymi będą mogli obdarować najbliższych. Na zakończenie zajęć przedszkolaki obejrzały fragment filmu „Mała syrenka” w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych. Kolejne spotkanie już w marcu.

SPOTKANIE VII
Wielkanoc tuż, tuż…


W środę 20 marca 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie z najmłodszymi w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. Tym razem odwiedziły nas dzieci z grupy III i IV Przedszkola nr 16 w Bydgoszczy.
Tematem przewodnim spotkania były wiosna oraz wielkanocne tradycje i zwyczaje. Podobnie jak na wszystkich zajęciach w Akademii najważniejszym elementem było głośne czytanie bajek w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Tym razem wybraliśmy książkę z serii „Przygody Martynki – Martynka opowiada historyjki o zwierzątkach”, która tematycznie nawiązuje do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i obecnej pory roku. W dalszej części spotkania dzieci wykonały świąteczne pocztówki, kolorowały koszyczki z pisankami, a na zakończenie w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych obejrzały film pt. „Palmy, pisanki i wielkanocne baranki” z cyklu Mądry Przedszkolak. Kolejne spotkanie w ramach Akademii już w kwietniu.

SPOTKANIE VIII
Nasze miasto - Bydgoszcz


Kolejne zajęcia, które zorganizowaliśmy w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek, dotyczące Bydgoszczy odbyły się 25 kwietnia 2013 roku. Kwiecień jest miesiącem ważnym dla naszego miasta z racji otrzymania praw miejskich 19 kwietnia 1346 roku. Na zajęciach gościliśmy dzieci z grupy 5 i 6–latków z Przedszkola nr 33 w Bydgoszczy.
Zaproszonym gościem w Akademii była Pani Anna Łukaszewska, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, która uświetniła zajęcia swoją obecnością i przeczytała dzieciom legendę związaną z Bydgoszczą „Pan Twardowski” z książki pod tytułem „Legendy polskie”. Wybraliśmy tę legendę, ponieważ według różnych podań Pan Twardowski gościł w Bydgoszczy ok. 1560 roku na zaproszenie burmistrza naszego miasta, który słysząc o jego magicznych zdolnościach pragnął je wykorzystać do własnych celów, m.in. do odmłodzenia się i przegonienia złych mocy z jego domu.
W dalszej części zajęć przedstawiliśmy własną prezentację zdjęć najciekawszych atrakcji architektonicznych, kulturalnych i rekreacyjnych naszego miasta. Prezentacji towarzyszyła krótka pogadanka na temat Bydgoszczy, jej historii, kultury i ciekawostek przyrodniczych.
W ostatniej części spotkania przedszkolaki kolorowały ilustracje dotyczące Bydgoszczy : Operę, Spichrza, Fontannę Potop i Mariana Rejewskiego.
Sala Dziecięcej Akademii Czytania Bajek specjalnie na te zajęcia została udekorowana wieloma akcentami i pamiątkami bydgoskimi, m.in. starymi zdjęciami i pocztówkami, statuetkami symboli Bydgoszczy, m. in. Łuczniczki, flagami miasta, książkami albumowymi oraz gadżetami bydgoskich klubów sportowych. Największą atrakcją dla uczestników zajęć był specjalnie wypożyczony z Teatru Polskiego na tę okazję strój szlachcica, który miał zobrazować dzieciom postać Pana Twardowskiego.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki przekazane przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Kolejne spotkanie w ramach Akademii odbędzie się w maju.

SPOTKANIE IX
Bajki świata


W środę 22 maja 2013 r. odbyły się kolejne zajęcia w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. Po raz pierwszy odwiedziły nas dwie grupy dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Źródełko” w Bydgoszczy.
Tematem spotkania były bajki z różnych świata. Podobnie jak na poprzednich zajęciach najważniejszym elementem było głośne czytanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Wybrane przez nas opowieści to Pinokio oraz Smerfy. Oprócz pogadanki na temat bajek klasycznych oraz współczesnych dzieci rysowały bohaterów przeczytanych bajek, a na zakończenie obejrzały w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych film z serii „Kaczor Donald zaprasza”.
Ostatnie spotkanie przed wakacjami odbędzie się w czerwcu.

SPOTKANIE X
Fotografia – moja pasja


W piątek 21 czerwca br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. Po raz ostatni przed wakacjami odwiedzili nas uczniowie klasy II i III ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy. Tematem spotkania była fotografia, a głównym celem zapoznanie uczestników z historią fotografii dawnej tzw. analogowej, pracą w ciemni, z powstawaniem obrazu oraz z różnymi typami aparatów fotograficznych.
Gościem specjalnym i prelegentem był były Dyrektor naszej Biblioteki, pasjonat fotografowania pan Jan Głodek. W pierwszej części zajęć w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych uczniowie obejrzeli film edukacyjny „Foto”. W drugiej części dzieci uczestniczyły w zajęciach praktycznych. Prowadzący zapoznali ich z różnymi typami aparatów, m.in. : aparatem skrzynkowym, lustrzanym, do fotografii natychmiastowej, całkowicie zautomatyzowanym, systemowym aparatem foto z napędem elektrycznym, elektronicznym i sterowanym komputerowo. Była także próba animacji prac w dawnej ciemni fotograficznej z użyciem powiększalnika i niezbędnego wyposażenia jak: obiektywy, statywy, błony zwojowe i kasetowe.
Na zakończenie każdy z uczestników mógł zapoznać się z działaniem wybranego przez siebie aparatu i wziąć udział w próbie sesji zdjęciowej.
Życzymy dzieciom udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu na kolejnych spotkaniach.

Powrót