Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK - III EDYCJA

KUJAWSKO – POMORSKA AKADEMIA DZIECIĘCA:

legendy, zwyczaje, tradycje, obyczaje, potrawy, sztuka ludowa

III edycja

zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych

logo Akademii

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza grupy przedszkolne i szkolne do udziału w kolejnej edycji bezpłatnych zajęć edukacyjnych.

III edycja poświęcona jest legendom i bajkom z regionu kujawsko-pomorskiego.

Celem zajęć jest zapoznanie dzieci i uczniów z bajkami i legendami z regionu kujawsko-pomorskiego, a także z terenu Pałuk, Kujaw, Borów Tucholskich i Krajny. Zapoznanie z obyczajami i zwyczajami, kulturą regionu, a także tradycyjnym potrawami.
Cykl zajęć polega na czytaniu bajek i legend dotyczących regionu, który realizowany jest we współpracy ze szkołami i przedszkolami. Atutem zajęć jest wielokulturowość regionu.
Każde zajęcia zakończone są wykonaniem prac plastycznych, ilustracji do prezentowanej bajki lub legendy.
Działanie zostanie zrealizowane w Bydgoszczy i filiach Biblioteki w roku szkolnym 2013/2014.
Biblioteka realizuje projekt edukacji regionalnej, którego część realizowana będzie w ramach Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej.
Nasze działania wspiera Fundacja ABCXXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Celem zajęć jest:

 • popularyzacja województwa Kujawsko – Pomorskiego,
 • odnajdywanie swoich korzeni kulturowych i ugruntowanie własnej tożsamości
 • promowanie własnego dziedzictwa kulturowego
 • upowszechnianie wielowiekowych tradycji środowiska lokalnego
 • popularyzacja książki i biblioteki wśród najmłodszych dzieci,
 • wytworzenie pozytywnych motywacji do czytania książek,
 • integracja dzieci,
 • budzenie potrzeb estetycznych i poznawczych dzieci,
 • kształtowanie wrażliwości artystycznej dzieci,
 • doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole.
Program każdego spotkania przewiduje:
 • pogadankę wprowadzającą w temat zajęć,
 • prezentację tekstu literackiego (głośne czytanie lub opowiadanie),
 • rozmowę kierowaną sprawdzającą stopień zrozumienia tekstu przez dzieci oraz dającą im możliwość wyrażenia swoich emocji,
 • zajęcia indywidualne lub zespołowe –np. wykonanie ilustracji lub innej pracy tematycznie związanej z prezentowanym tekstem, karty pracy, karty okolicznościowe itp,
 • krótki film edukacyjny.
Proponowane tematy najbliższych zajęć:
 • Jesienne spotkanie z „Koziołkiem Matołkiem”
 • Spotkanie z regionem sępoleńskim: „Sępoleński trójkąt o sprytnym Chwostku”
 • Spotkanie z regionem tucholskim
 • Tradycje i zwyczaje świąteczne w różnych zakątkach Europy
 • Pałuki: „Pałuckie pierduśnice”
 • Spotkanie z regionem nakielskim
 • Spotkanie z regionem żnińskim
 • Spotkanie z ziemią koronowską
 • Dziecięca biesiada literacka
 • Bydgoszcz dla najmłodszych
Ze względu na warunki lokalowe PBW grupa dzieci uczestniczących w zajęciach nie może liczyć więcej niż 20-25 osób. Zajęcia trwają 1 godzinę.
Zgłoszenia przyjmuje:
Grażyna Ruta-Balińska
Tel. 52 340 01 40 lub e-mail : gromadzenie@pbw.bydgoszcz.pl

SPOTKANIE I

W czwartek 26 września 2013 Dziecięca Akademia Czytania Bajek, zainaugurowała swoją działalność zajęciami edukacyjnymi „Spotkania z Koziołkiem Matołkiem”. W tym dniu odwiedziły nas dzieci z Przedszkola nr 33 oraz Niepublicznego Przedszkola „Mungo” w Bydgoszczy.
Po krótkiej pogadance na temat potrzeby głośnego czytania najmłodszym rozpoczęliśmy główną część zajęć. O swoich przeżyciach i wrażeniach z pobytu w Europejskim Centrum Bajek w Pacanowie opowiedziała p. Ilona Wierzbowska z Muzeum Oświaty w Bydgoszczy. Pokazała dzieciom zdjęcia oraz omówiła liczne atrakcje, jakie czekają na odwiedzających Pacanów.
Następnie przeszliśmy do najważniejszego punktu spotkania czyli głośnego czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Wybrane przez nas do czytania zostały przygody Koziołka Matołka z księgi I. W dalszej części zajęć dzieci kolorowały Koziołka, a na zakończenie obejrzały w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych film o przygodach tego sympatycznego bohatera.
Kolejne spotkanie w ramach Akademii odbędzie się w październiku.

SPOTKANIE II

W czwartek 14 listopada br. w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne pod nazwą „Spotkania z Koziołkiem Matołkiem”. W tym dniu odwiedziło nas 46 dzieci z Przedszkola nr 16 oraz Przedszkola nr 26 „Pod Tęczowym Parasolem” w Bydgoszczy. Po krótkiej pogadance na temat potrzeby głośnego czytania najmłodszym rozpoczęliśmy pierwszą część zajęć. O swoich przeżyciach i wrażeniach z pobytu w Europejskim Centrum Bajek w Pacanowie opowiedziała p. Ilona Wierzbowska z Muzeum Oświaty w Bydgoszczy. Pokazała dzieciom zdjęcia oraz omówiła liczne atrakcje, jakie czekają na odwiedzających Pacanów.
Następnie przeszliśmy do najważniejszego punktu spotkania czyli głośnego czytania w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Przedszkolaki wytrwale spędziły ponad 20 minut na słuchaniu przygód Koziołka Matołka z księgi I.
W dalszej części zajęć dzieci kolorowały Koziołka, a na zakończenie obejrzały w Wydziale Zbiorów Audiowizualnych film o przygodach tego sympatycznego bohatera.

SPOTKANIE III

W środę 20 listopada odbyło się kolejne spotkanie w ramach Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej. Gościliśmy znakomitych gości, a mianowicie emerytowany zespół teatralny „BAKRO” z Sępólna Krajeńskiego. Zespół został założony w styczniu 2006 roku przez emerytowaną nauczycielkę Marię Kryger. Aktorzy przygotowali inscenizację legendy pt. „O sprytnym chwostku i trójkątnym rynku”. Członkowie zespołu sami mówią o sobie: Jesteśmy zadowoleni, że swoimi występami możemy dawać radość innym. Nam również dostarczają one dużo różnych emocji. Cieszymy się, że inni śmieją się z nami. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie z klas I i II Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy. Występ teatru z Sępólna był pierwszy spotkaniem w ramach popularyzacji wśród najmłodszych uczniów wielowiekowych tradycji regionu kujawsko – pomorskiego. Wzbudził duże zainteresowanie i aplauz licznej widowni.SPOTKANIE IV

W poniedziałek 25 listopada 2013 r. w Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się kolejne zajęcia z edukacji regionalnej połączone z głośnym czytaniem pod nazwą „Spotkanie z regionem tucholskim”. W tym dniu odwiedziło nas prawie 40 dzieci z klas I i II Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy.
Zajęcia przygotowali i poprowadzili specjalnie zaproszeni na tę okazję goście. Pierwszym była Pani Maria Ollick – Prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, autorka licznych publikacji dotyczących regionu i jego hitoriii. Drugim gościem była Marianna Weilandt – przewodnicząca Klubu Złotych i Bursztynowych Barw przy PSS w Tucholi. Przyjechał także Kierownik Filii PBW w Tucholi Marek Michalak.
Panie w zabawny i przystępny sposób opowiedziały uczniom o regionie tucholskim, przeczytały legendę powstania Borów Tucholskich, zaprezentowały twórczość lokalnych artystów. Pokazały wiele rekwizytów związanych z życiem i folklorem mieszkańców tego różnorodnego i ciekawego regionu. Zaproponowały dzieciom wspólną zabawę : śpiewy, tańce, przymierzanie strojów ludowych. Zapoznały ze sztuką hafciarstwa i tworzenia kraszanek, wykonywania masła i wypiekania chleba. Ta nietypowa tematyka bardzo zainteresowała i zaciekawiła dzieci, które aktywnie zaangażowały się w tok zajęć. Aby uświetnić spotkanie nasi goście przywieźli nagrania piosenek regionalnych oraz kolorowanki nawiązujące do Borów Tucholskich i tradycji regionu tucholskiego. Zajęcia były bardzo atrakcyjnie przygotowane i zrobiły na uczestnikach duże wrażenie.SPOTKANIE V
Tradycje i zwyczaje świąteczne w różnych krajach Europy


Kolejne zajęcia, które zorganizowaliśmy w ramach Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się 6 grudnia br. Na zajęciach gościliśmy dzieci z klasy IIIa i IIIc Szkoły Podstawowej w Osielsku.
Tematyka zajęć nawiązywała do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, a same zajęcia wypadały w Mikołajki. Aby uświetnić spotkanie zaprosiliśmy przebywających w Bibliotece wolontariuszy, którzy opowiedzieli o tradycjach świątecznych w swoich krajach. Dzieci dowiedziały się, jak zwyczaje bożonarodzeniowe i noworoczne obchodzone są na Ukrainie, w Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowinie. Wolontariusze przygotowali własne prezentacje zdjęć najbardziej charakterystycznych elementów świątecznych w ich krajach : zdobienie domów, potrawy, obrzędy religijne, witanie Nowego Roku, tradycje związane ze świętem Trzech Króli. Była też okazja do posłuchania najbardziej znanych kolęd w poszczególnych krajach.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki przekazane przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.SPOTKANIE VI
Spotkanie z regionem pałuckim


W poniedziałek 27 stycznia 2014 roku w Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne. W tym roku szkolnym tematem przewodnim naszych spotkań z najmłodszymi jest edukacja regionalna, a naszym głównym celem promowanie kultury, sztuki, tradycji i obyczajów regionu kujawsko-pomorskiego. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadziły nasze koleżanki z Filii PBW w Żninie panie Barbara Balkiewicz i Irena Jeska we współpracy z panią Zofią Gawron, nauczycielką z Zespołu Publicznych Szkół nr 1 w Żninie i jej uczniami : Martyną Plewa, Agnieszką Roszak, Olgą Balkiewicz, Adamem Roszakiem oraz z panią Krystyną Hernet, nauczycielką ze Szkoły Podstawowej w Słębowie wraz z uczniami: Anną Wyrwał, Karoliną Michalską, Dominikiem Szmidtkowskim, Wojciechem Adamskim.
Na wstępie kierownik Filii Barbara Balkiewicz w interesujący i przystępny sposób przybliżyła historię, folklor, kulturę Pałuk, a także omówiła elementy gwary pałuckiej. Dalej młodzież przedstawiła program artystyczny : wiersze („Mój downiejszy Żnin „Na podwyrku”,”Poznańsko pyra”) i inscenizacje („ Piyrduśnice” „Czerwony kapturek”, „Babusino bajka”) zachęcając do poznawania regionu pałuckiego. Dzieci przedstawiły tradycyjne stroje pałuckie, zaproponowały też wspólne śpiewy piosenek „Jo to mom szplina” i „Pałuczanka”. Ponadto goście zaprezentowali wystawkę prac wzorowanych na sztuce ludowej Pałuk, wykonanych przez młodzież tj. hafty, wyroby ze słomy i papieru, rózgi, bukiety wianki, serwetki. Następnie odbyły się warsztaty wykonywania pałuckich kwiatów z krepy, które dzieci robiły z zapałem i swoje kwiaty chętnie zabrały do domu. Zajęcia były bardzo ciekawie przygotowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem.SPOTKANIE VII

W poniedziałek 3 marca 2014 roku w Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne.W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy.
Spotkanie przygotowały nasze koleżanki z Filii PBW w Nakle panie Maria Klóska i Justyna Frelichowska, we współpracy z panią Anną Sergot, adiunktem w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Tematem spotkania była Krajna.
Pani Anna Sergot w interesujący i przystępny sposób przybliżyła dzieciom historię, kulturę, folklor, tradycje i obyczaje doroczne ziemi nakielskiej. Następnie przeczytała napisane przez siebie legendy związane z tym regionem, które zostaną opublikowane niebawem w formie książkowej. Dzieci uczestniczyły z duzym zaangażowaniem w warsztatach wykonywania krajeńskich kolorowych kwiatów z krepy. Zajęcia były bardzo ciekawie przygotowane i cieszyły się dużym zainteresowaniem.

SPOTKANIE VIII
Spotkanie z obrzędami Ziemi Szubińskiej


W czwartek 27 marca 2014 roku w Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne. Spotkanie przygotowały nasze koleżanki z Filii PBW w Szubinie panie Agnieszka Gąsiorowska i Joanna Guzińska, a uczestniczyły w nim dzieci z Przedszkola nr 16 w Bydgoszczy.
Krótką informację na temat zwyczajów wielkanocnych na Pałukach przedstawiła pani Jolanta Storzyńska z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szubinie, która prowadzi dziecięcy zespół folklorystyczny Pałuczaczki. Dzieci z grupy „Smerfy” zaprezentowały obrzędy wielkanocne na Pałukach przy współudziale zespołu śpiewaczego Jesienny Kwiat, który działa od 2001 roku przy Szubińskim Domu Kultury. Małe Pałuczaczki przedstawiły zwyczaje na Pałukach z przywoływkami zapowiadającymi dyngus, pokarmami wielkanocnymi, takimi jak: jaja, baba z bukszpanem, wędliny, ser, mazurek, cukrowy baranek, placki. Dzieci przywitały wszystkich wiosennym wierszem, a cała grupa zaśpiewała piosenkę o Szubinie. Uzdolnieni artyści razem z zespołem Jesienny Kwiat śpiewali gwarowo Kukowkę, Kominiorza, Siwego Konia, a małe Pałuczaczki zatańczyły polkę cwałem. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać herb Pałuk i Szubina oraz kropidło pałuckie czyli palmę wielkanocną.
Zajęcia były ciekawe i budziły uśmiech zachwytu na twarzach uczestniczących w nich dzieci.

SPOTKANIE IX
Rok Kanału Bydgoskiego


Kolejne zajęcia, które zorganizowaliśmy w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się 29 kwietnia 2014 roku.
Naszym gościem był pan Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury, który zabrał naszych uczestników w podróż po Kanale Bydgoskim. Rok Kanału Bydgoskiego jest doskonałą okazją do upamiętnienia 240 rocznicy powstania tej ważnej dla rozwoju i tożsamości miasta inwestycji. Opowiedział naszym uczestnikom historię Kanału Bydgoskiego, losy osób, którzy pracowali przy budowie kanału, oraz mieszkali i żyli na barkach.
Na zajęciach gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 33 w Bydgoszczy. Przeczytaliśmy dzieciom legendę związaną z Bydgoszczą „Pan Twardowski” z książki pod tytułem „Legendy polskie”. Wybraliśmy tę legendę, ponieważ według różnych podań Pan Twardowski gościł w Bydgoszczy ok. 1560 roku na zaproszenie burmistrza naszego miasta, który słysząc o jego magicznych zdolnościach pragnął je wykorzystać do własnych celów, m.in. do odmłodzenia się i przegonienia złych mocy z jego domu.
Sala Dziecięcej Akademii Czytania Bajek specjalnie na te zajęcia została udekorowana wieloma akcentami i pamiątkami bydgoskimi. Kolejne spotkanie w ramach Akademii odbędzie się w maju.

Bydgoski Festiwal Nauki 2014 Nasze miasto - Bydgoszcz

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące Bydgoszczy. W dniach 29 i 30 maja 2014 odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej w Borównie, Szkoły Podstawowej w Kozielcu oraz Szkoły Podstawowej nr 15 w Bydgoszczy.
Zajęcia rozpoczęło głośne przeczytanie legendy związanej z Bydgoszczą „Pan Twardowski” z książki promowanej przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom „Legendy polskie”. Legendzie towarzyszył krótki film prezentujący Pana Twardowskiego ukazującego się na Starym Rynku w Bydgoszczy.
W dalszej części zajęć przedstawiliśmy własną prezentację zdjęć najciekawszych atrakcji architektonicznych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych naszego miasta. Prezentacji towarzyszyła krótka pogadanka na temat Bydgoszczy, jej historii, kultury i ciekawostek przyrodniczych. Po prezentacji odbył się krótki konkurs wiedzy o Bydgoszczy. Najlepsi otrzymali pamiątkowe nagrody.
W ostatniej części spotkania uczniowie kolorowali ilustracje dotyczące Bydgoszczy : Operę, Spichrza, Fontannę Potop i Mariana Rejewskiego. Sala Dziecięcej Akademii Czytania Bajek specjalnie na te zajęcia została udekorowana wieloma akcentami i pamiątkami bydgoskimi, m.in. starymi zdjęciami i pocztówkami, flagą i herbem miasta, książkami i albumami.
Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki przekazane od organizatorów Bydgoskiego Festiwalu Nauki.


Dnia 13 czerwca 2014 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się Kujawsko – Pomorska Dziecięca Biesiada Literacka. Była podsumowaniem projektu edukacyjnego upowszechniania wielowiekowych tradycji środowiska lokalnego i dziedzictwa kulturowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
We wrześniu 2013 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zainaugurowano trzecią edycję Dziecięcej Akademii Czytania Bajek poświęconą legendom i bajkom z regionu kujawsko-pomorskiego. Dzieci z placówek bydgoskich miały okazję zapoznać się w Bibliotece z bajkami i legendami z Pałuk, Kujaw, Borów Tucholskich i Krajny, a także poznać obyczaje, stroje ludowe, kulturę regionu i tradycyjne potrawy.
Inspiracją zajęć i ich atutem była wielokulturowość regionu kujawsko-pomorskiego. Cykl polegał na czytaniu wybranych tekstów dotyczących regionu i był zrealizowany we współpracy ze szkołami i przedszkolami.
Na program biesiady składały się:

 • prelekcja pani Anny Sergot – adiunkta z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle pt. „Regiony województwa kujawsko – pomorskiego: piękne, ciekawe, różne”,
 • wiersz w gwarze pałuckiej pt. „Dziecioki Pałuczoki” przeczytany przez panią wizytator Danielę Krzyżelewską z Kujawsko - Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,
 • występ dzieci z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Żninie i ze Szkoły Podstawowej w Słębowie w przedstawieniu pt. „Z gwarą pałucką na wesoło”,
 • gościem specjalnym biesiady była pani redaktor Urszula Guźlecka z TVP Bydgoszcz, która przeczytała legendę związaną z Bydgoszczą pt. „Pan Twardowski”,
 • dzieci z zespołu „Pałuczaczki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szubinie , które wystąpiły w towarzystwie zespołu folklorystycznego „Jesienny Kwiat” w spektaklu obrazującym obrzędy Ziemi Szubińskiej,
 • regionalne stroje zaprezentowały i opowiedziały o regionie tucholskim panie: Maria Ollick (prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi) i pani Marianna Weilandt (przewodnicząca Klubu Złotych i Bursztynowych Barw przy PSS w Tucholi).
W Kujawsko – Pomorskiej Dziecięcej Biesiadzie Literackiej wzięło udział ok. 200 osób. Biesiada wzbudziła wśród małych uczestników wiele pozytywnych emocji. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek.

Powrót