Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» ARCHIWUM WYDZARZEŃ

ROK 2012

newKONKURS W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM (05.12.2012)

IV Dyktando o Pióro Burmistrza Sępólna Krajeńskiego przeszło do historii... [czytaj więcej]

newJUBILEUSZ FILII W ŚWIECIU (05.12.2012)

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Świeciu n/Wisłą obchodzi jubileusz 60-lecia... [czytaj więcej]

newDNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ (23.11.2012)

Spotkanie autorskie z Wiesławem Trzeciakowskim... [czytaj więcej]

newBIBLIOTERAPIA (23.11.2012)

17 listopada nauczyciele bibliotekarze z naszej placówki brali udział w szkoleniu „Praca biblioterapeutyczna nauczycieli bibliotekarzy jako forma wspierania zdrowia emocjonalnego dzieci i dorosłych”. Zajęcia prowadziła p. Zdzisława Woźniak-Lipińska z Ośrodka Biblioterapii przy Towarzystwie Przyjaciół PBW w Gdańsku. Celem zajęć było poznanie metody terapii zajęciowej z wykorzystaniem książki, jak również możliwości profilaktycznego traktowania książki i czytelnictwa w szerszych grupach społecznych. Kolejne spotkanie w formie warsztatowej już wiosną.

newJUBILEUSZ FILII W NAKLE (20.11.2012)

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Nakle n/Notecią obchodzi jubileusz 60-lecia... [czytaj więcej]

newWYSTAWA PRAC UCZNIÓW ZS NR 33 (06.11.2012)

W gmachu biblioteki prezentujemy prace nagrodzone w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Dziecko ma prawo do..." zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 33 dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

newDZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (30.10.2012)

Zainaugurowaliśmy 2 edycję zajęć w ramach Dziecięcej Akademii Czytania.
Zapraszamy grupy przedszkolne do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, obejmujących m.in. czytanie tekstów literackich, rysowanie, zagadki i inne atrakcje. [czytaj więcej] 25 października 2012 roku odbyły się zajęcia pod nazwą „Jestem Europejczykiem”. Dotyczyły zagadnień związanych z Unią Europejską. Wybór tematu zbiegł się z przyznaniem Unii Europejskiej Pokojowej Nagrody Nobla w październiku br.

newKONKURS - DZIECKO I JEGO ŚWIAT W POEZJI (18.10.2012)

12 października br. gościliśmy nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy. Szkoła była organizatorem konkursu recytatorskiego „Dziecko i jego świat w poezji”. Spośród laureatów szkolnych eliminacji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy wystąpili w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.
Nauczycielom i uczniom dziękujemy za chwile spędzone z wyjątkową poezją.

newDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ (18.10.2012)

15 października świętowaliśmy w Bibliotece Dzień Edukacji Narodowej... [czytaj więcej]

new TYDZIEŃ DYSLEKSJI (12.10.2012)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy i Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna Nr 1 w Bydgoszczy zorganizowały obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji pod hasłem ”Dysleksja – problem znany i nieznany”... [czytaj więcej]

new DOSKONALIMY SIĘ (27.09.2012)

24 września nauczyciele bibliotekarze z naszej placówki brali udział w szkoleniu "Bajkoterapia jako nowoczesna metoda pomocy dziecku w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym". Celem zajęć teoretyczno-warsztatowych prowadzonych przez P. Katarzynę Teslenko było poznanie nowej metody pracy z dzieckiem w sytuacji trudnej i przyswojenie zasad pisania bajek terapeutycznych.

new NARODOWE CZYTANIE PANA TADEUSZA (11.09.2012)

Prezydent RP Bronisław Komorowski zainicjował ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie", która ma na celu popularyzację czytelnictwa, dbałość o polszczyznę i wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty.
W tym roku w ramach akcji, która odbyła się 8 września czytaliśmy "Pana Tadeusza". Do projektu przystąpiły miasta z całej Polski, a w nich szereg osób, placówek, stowarzyszeń i organizacji... [czytaj więcej]

new SIERPNIOWE SPOTKANIA (05.09.2012)

Gośćmi w bibliotece były dzieci z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Toruńskiej 272... [czytaj więcej]

new GRA MIEJSKA (04.09.2012)

W dniu 8 września br. Biblioteka bierze udział w grze miejskiej pod hasłem "Bydgoszcz 1939"... [czytaj więcej]

new KONKURS - "SZKOŁA, JAKĄ PAMIĘTAM" (02.06.2012)

Konkurs rozstrzygnięty... [czytaj więcej]

new FESTIWAL NAUKI 2012 (31.05.2012)

Zajęcia dla młodzieży szkolnej w PBW zorganizowane w ramach Festiwalu... [czytaj więcej]

new NOC MUZEÓW (23.05.2012)

Muzeum Oświaty kolejny raz otworzyło podwoje w ramach Nocy Muzeów... [czytaj więcej]

new TYDZIEŃ BIBLIOTEK PBW (07.05.2012)

W ramach Tygodnia Bibliotek w dniach 8.05 - 15.05.2012 zorganizowaliśmy... [czytaj więcej]

new KURS PIERWSZEJ POMOCY (04.05.2012)

Pracownicy naszej Biblioteki uczestniczyli w elementarnym kursie pierwszej pomocy... [czytaj więcej]

newBIBLIOTEKA - MIEJSCE BEZPIECZNEGO INTERNETU (07.05.2012)

Z końcem listopada Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy włączyła się w kampanię „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”... [czytaj więcej]

new KONFERENCJA NAUKOWA (25.04.2012)

X Szkolna Konferencja Naukowa „W przestrzeni miasta”... [czytaj więcej]

newJUBILEUSZ FILII W MOGILNIE (16.04.2012)

W dniu 12 kwietnia Biblioteka Pedagogiczna w Mogilnie obchodziła 60 – lecie istnienia... [czytaj więcej]

newUROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSU NA EXLIBRIS (27.03.2012)

Lista laureatów i nagrodzone prace... [czytaj więcej]

newSPOTKANIE AUTORSKIE (22.03.2012)

19 marca spotkaliśmy się na wieczorze autorskim... [czytaj więcej]

newPROMOCJA KSIĄŻKI (14.03.2012)

12 marca w naszej bibliotece odbyła się promocja książki "Internowani w stanie wojennym z województwa bydgoskiego", której autorem jest dr Krzysztof Osiński, historyk z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy.
Gościem specjalnym spotkania był senator RP Jan Rulewski, legendarny działacz "Solidarności". W interesującym wystąpieniu opowiadał zebranym o wydarzeniach z 19 marca 1981 r., czyli o tzw. "prowokacji bydgoskiej" oraz odniósł się do niektórych faktów z najnowszej historii Polski. Goście przekazali do zbiorów Biblioteki film pt. "Czternaście dni - prowokacja bydgoska" oraz publikacje autorstwa p. dr K. Osińskiego.
W prezentacji uczestniczyli pracownicy PBW oraz kierownicy filii biblioteki. po spotkaniu zwiedzono wystawę przygotowaną przez Delegature IPN w Bydgoszczy, o której piszemy poniżej.

newWYSTAWA (14.03.2012)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza na wystawę zatytułowaną „»Zwycięska dekada«. Region Bydgoski NSZZ »Solidarność« w ikonografii (1980–1990)”.
Wystawa składa się z 23 plansz prezentujących wydarzenia i aspekty działania Solidarności w regionie bydgoskim (m.in. strajki sierpniowe,strajki chłopskie w regionie, wydarzenia marcowe, działalność Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, I Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność”, I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, stan wojenny i jego ofiary, ostatnią mszę i pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, a także wybory 1989 r.). Materiały opracowało Biuro Edukacji Publicznej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Zaprezentowane zdjęcia pochodzą z prywatnych kolekcji działaczy i sympatyków związku oraz archiwów.
Ekspozycję można oglądać w Muzeum Oświaty w dniach 13 marca - 19 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 15.00.

newNOWA SIEDZIBA FILII W NAKLE (21.02.2012)

Dnia 10 lutego 2012 r. w nakielskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z cyklu: "Artystyczne i literackie pasje nauczycieli" z malarką i poetką Bernadetą Tadych-Manuszewską, dyrektorką Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce.
Spotkanie to było inauguracją działalności Filii w Nakle w odnowionych pomieszczeniach gmachu przy ulicy Długiej.
W interesującej imprezie brała udział m.in. Pani dyrektor Ewa Pronobis-Sosnowska oraz uczniowie nakielskich szkół z nauczycielami.

newLOKOMOTYWA W PBW (02.02.2012)

"Lokomotywa" J. Tuwima zdynamizowała puls naszej Biblioteki:) Dziewczyny z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych oraz słuchacze i p. Dyrektor Policealnej Szkoły Sztuk Pięknych gościli 30 stycznia w naszym Muzeum Oświaty i uczestniczyli w akcji napędzania lokomotywy. Po wspólnym czytaniu Tuwima całe towarzystwo ochoczo zabrało się do malowania lokomotywy i jej kipiących obfitością dóbr wagoników. W finale odbył się uroczysty przemarsz, a (raczej przebieg) twórców i ich wspólnego dzieła po przestronnych korytarzach książnicy. Cóż nie samym czytaniem biblioteka stoi, jak się okazuje, czasem też biega...

Powrót