Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» ARCHIWUM WYDZARZEŃ

ROK 2014

new 13 GRUDNIA (12.12.2014)

Dnia 11 grudnia 2014 r. w Muzeum Oświaty odbył się wykład dr Krzysztofa Osińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura IPN w Bydgoszczy pt. „Stan wojenny – przyczyny, przebieg, skutki”. Gościem spotkania był pan Andrzej Mazurowicz świadek ówczesnych wydarzeń...
[czytaj więcej]

new POZNAJEMY TWÓRCZOŚĆ AUTORÓW LITERATURY DZIECIĘCEJ – JULIAN TUWIM (11.12.2014)

We wtorek 9 grudnia 2014 r. odbyły się w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek kolejne spotkania z najmłodszymi. Zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy na zajęcia poświęcone twórczości Juliana Tuwima...
[czytaj więcej]

new BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNE - stan na 31.12.2013 (28.11.2014)

Serwis "Biblioteka Pedegogiczna" opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej wśród bibliotek pedagogicznych w Polsce. Prezentacja wyników

new ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W DZIECIĘCEJ AKADEMII CZYTANIA BAJEK (27.11.2014)

25 listopada na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowe misie towarzyszą nam już od ponad 110 lat i mają wielu sympatyków nie tylko wśród najmłodszych. Trudno sobie wyobrazić współczesny świat bez pluszowego misia...
[czytaj więcej]

newCYBERPRZEMOC (26.11.2014)

Dnia 24 listopada 2014 r., Muzeum Oświaty zorganizowało szkolenie w ramach WDN dla nauczycieli bibliotekarzy z Biblioteki Pedagogicznej w Bydgoszczy i jej filii terenowych. Na szkolenie pt. „Cyberprzemoc – korzystaj z sieci bezpiecznie” zaprosiliśmy fachowców zewnętrznych, którzy przygotowali dla nas prelekcje.
Gośćmi spotkania byli:

 • p. Marek Koliński i p. Maciej Wołczek (Komenda Wojewódzka Policji) – „Nie kliknij w przestępstwo”,
 • p. Sylwia Lewandowska (XV LO w Bydgoszcz) – „Debata o fonoholizmie”,
 • p. Asteria Lutogniewska (Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 2) – „Sieciaki w szkole” i „Sieciaki na wakacjach”, projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 6 – 12 lat
 • p. Monika Miechowiecka (Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii) – Program „Spotkajmy się w realu”.
Cyberprzemoc, to przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Problem ten dotyczy dzieci, młodzieży i nie tylko. Spotkanie z fachowcami było dla nas nauczycieli okazją do rozmowy i wymiany doświadczeń.

new11 LISTOPADA (26.11.2014)

Dnia 20 listopada 2014 r. w Muzeum Oświaty odbył się wykład dr Krzysztofa Osińskiego – Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Gdańsku. Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, pt. „11 Listopada Święto Niepodległości Polski”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.
Dr K. Osiński wyjaśnił uczniom znaczenie tego święta dla nas Polaków. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.
Do czasu wybuchu II wojny światowej, święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W latach 1939–1944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

newMARIAN REJEWSKI W BRODNICY (20.11.2014)

17 listopada 2014 r. wystawę „Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog” mogli obejrzeć uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz miasta oraz goście zaproszeni do Zespołu Szkół Zawodowych w Brodnicy. Otwarcie ekspozycji poprzedziła prelekcja o Marianie Rejewskim i dokonaniach polskich kryptologów oraz wpływie złamania szyfru niemieckiej Enigmy na losy II wojny światowej, wygłoszona przez płka Jerzego Lelwica, kustosza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Wystawa będzie dostępna w auli szkoły do 21 listopada 2014 r.

newROK KANAŁU BYDGOSKIEGO - DNI KSIĄŻKI HISTORYCZNEJ (19.11.2014)

Dnia 17 listopada 2014 roku gościliśmy w naszej bibliotece Pana Tomasza Izajasza, kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego, autora wydanej w tym roku książki : „Kanał Bydgoski. 240 lat historii.” Spotkanie zostało zorganizowane w związku z obchodami Roku Kanału Bydgoskiego oraz przypadającymi w listopadzie Dniami Książki Historycznej. Pan Tomasz Izajasz przedstawił prezentację na temat historii Kanału od chwili jego powstania do czasów współczesnych. Wykładu wysłuchała młodzież z Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego oraz pracownicy naszej biblioteki. Na zakończenie spotkania wszyscy obecni wzięli udział w ożywionej dyskusji. Uczniowie wraz z opiekunem obejrzeli również stałe ekspozycje Muzeum Oświaty.

newSPOTKANIE AUTORSKIE (13.11.2014)

12 listopada 2014 r. w Muzeum Oświaty przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie Pani Leokadii Majewicz, autorki książki pt. "Niewolnicy w raju" z seniorami - nauczycielami z naszego miasta oraz pracownikami biblioteki.
Książka jest opowieścią o przeżyciach wojennych i powojennych jednej z polskich rodzin zamieszkałych przed wojną na Podolu. Losy obejmują lata zsyłki na Syberię, dramatyczną wędrówkę przez Azję, Indie i Afrykę, wyjazd do Wielkiej Brytanii i wreszcie powrót po latach do Polski. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z dokumentami oraz pamiątkami osobistymi Pani Leokadii z tamtych lat. Wydarzenie to, z uwagi na tematykę wpisało się szczególnie w obchody Święta Niepodległości.

new SPOTKANIA W AKADEMII CZYTANIA (22.10.2014)

Kolejne zajęcia, które zorganizowaliśmy w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się 21 i 22 października 2014 roku.
Zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy na zajęcia poświęcone twórczości Jan Brzechwy. Jednym z głównych celów tegorocznych zajęć edukacyjnych dla dzieci jest wspieranie sześciolatków w udanym starcie szkolnym poprzez przybliżanie i promowanie autorów literatury dziecięcej... [czytaj więcej]

newFORUM DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK OŚWIATOWYCH (22.10.2014)

18.10.2014 r. w Muzeum Oświaty przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się Forum Dyrektorów Szkół i Placówek Oświatowych. Podczas spotkania pracownicy Muzeum Oświaty przybliżyli dyrektorom i przedstawicielom szkół gimnazjalnych ofertę edukacyjną muzeum, zapoznali z tematyką prowadzonych lekcji muzealnych, zaprezentowali sposoby pozyskiwania eksponatów, oraz gromadzenia, kolekcjonowania i upowszechniania spuścizn byłych nauczycieli. Po prelekcji przygotowanej przez pracowników muzeum, zaprosiliśmy dyrektorów do zwiedzania sal wystawowych. Dyrektorzy sami mogli doświadczyć klęczenia na grochu, pisania na tabliczce i piórem. Na zakończenie spotkania odbyła się prelekcja pt. Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog, którą wygłosił płk Jerzy Lelwic – kustosz Muzeum Wojsk Lądowych.

new WRZESIEŃ 1939 R. W BYDGOSZCZY (03.10.2014)

Dnia 30 września 2014 roku w Muzeum Oświaty odbył się wykład dr Izabeli Mazanowskiej z IPN Delegatura w Bydgoszczy pt.: "Wydarzenia 1939 roku w Bydgoszczy". Uczestnikami byli uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół: Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 w Bydgoszczy oraz Gimnazjum Nr 24 w Bydgoszczy.
Masowe aresztowania i egzekucje mieszkańców Bydgoszczy, dokonywane w pierwszym rzędzie przez żołnierzy Wehrmachtu i funkcjonariuszy Einsatzgruppen, odbywały się początkowo w atmosferze chaosu i stanowiły zemstę za wydarzenia tzw. bydgoskiej „krwawej niedzieli” (3–4 września 1939r.) oraz za opór stawiany wkraczającym oddziałom Wehrmachtu przez miejscową Straż Obywatelską. Przeprowadzane doraźnie represje przekształciły się później w zorganizowaną akcję eksterminacyjną, której celem była likwidacja polskiej elity politycznej i umysłowej w Bydgoszczy, a której głównym wykonawcą stał się paramilitarny Selbstschutz. W ciągu pierwszych czterech miesięcy okupacji Niemcy zamordowali w tajnych, lub publicznych egzekucjach nawet do 5000 mieszkańców Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

newTECHNOLOGIA INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNA (02.10.2014)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy poszerza ofertę zajęć edukacyjnych o zagadnienia z technologii informacyjno-komunikacyjnej... [czytaj więcej]

new IBUK.PL - CZYTELNIA ONLINE (02.10.2014)

1 września 2014 roku Biblioteka została nowym partnerem konsorcjum Kujawsko-Pomorskiego Elektronicznego Zasobu Bibliotecznego. Obecnie czytelnicy mają dostęp do około 900 tytułów z różnych dziedzin nauki... [czytaj więcej]

newBAZA BIBLIOGRAFICZNA ARTYKUŁÓW Z CZASOPISM (30.09.2014)

Z dniem 30.09 2014 r. Biblioteka nasza udostępnia on-line bazę bibliograficzną artykułów z czasopism pod nazwą Bibliografia Zagadnień Pedagogicznych. Rejestruje ona zawartość wybranych czasopism z zakresu pedagogiki, psychologii i socjologii dostępnych w bibliotece od 2013 r.
Użytkownik ma możliwość wyszukiwania informacji przez następujące indeksy: autor artykułu, tytuł artykułu, hasło przedmiotowe, słowo kluczowe, tytuł czasopisma, rok publikacji, słowo w opisie. Zapraszamy do korzystania z nowej formy warsztatu informacyjnego naszej biblioteki.

new SERWIS PRAWO.PL (26.09.2014)

Informujemy, że do 14 października 2014 r. użytkownicy biblioteki mogą korzystać z Serwisu PrawoPL.
Oznacza to pełny dostęp do:

 • porad prawnych sporządzonych przez ekspertów i kancelarie prawne;
 • bazy aktualnych przepisów, wskaźników, kalkulatorów i druków niezbędnych w pracy i przy rozliczeniu z urzędami;
 • poradników z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń, gospodarki i edukacji;
 • bazy interpretacji podatkowych, orzecznictwa sądów.
Z Systemu można korzystać na komputerach w Centrum Informacji Multimedialnej po zalogowaniu na adres: http://prawopl.pl.

new SPOTKANIA W AKADEMII CZYTANIA (26.09.2014)

logo AkademiiPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza grupy przedszkolne i szkolne do udziału w bezpłatnych zajęciach edukacyjnych. W czwartek 25 września br. zainaugurowaliśmy IV edycję spotkań, która poświęcona będzie promowaniu i upowszechnianiu twórczości autorów polskiej literatury dziecięcej. Zaprosiliśmy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 oraz z Przedszkola Niepublicznego „Step” na zajęcia poświęcone twórczości Kornela Makuszyńskiego... [czytaj więcej]

newDORADZTWO ZAWODOWE (18.09.2014)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy poszerza ofertę zajęć edukacyjnych o cykl zajęć z doradztwa zawodowego... [czytaj więcej]

new NARODOWE CZYTANIE (03.09.2014)

W sobotę, 6 września 2014 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy odbyło się Narodowe Czytanie „Trylogii” - ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego... [czytaj więcej]

newWAKACJE W BIBLIOTECE (10.07.2014)

W Muzeum Oświaty w miesiącu lipcu i sierpniu odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczestników kolonii, półkolonii i świetlic środowiskowych. Dzieciom proponujemy zajęcia połączone z warsztatami. Jest dużo uśmiechu, zabawy i podróży w czasie.

new KUJAWSKO-POMORSKA DZIECIĘCA BIESIADA LITERACKA (18.06.2014)

Dnia 13 czerwca 2014 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się Kujawsko – Pomorska Dziecięca Biesiada Literacka. Była podsumowaniem projektu edukacyjnego upowszechniania wielowiekowych tradycji środowiska lokalnego i dziedzictwa kulturowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
We wrześniu 2013 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zainaugurowano trzecią edycję Dziecięcej Akademii Czytania Bajek poświęconą legendom i bajkom z regionu kujawsko-pomorskiego. Dzieci z placówek bydgoskich miały okazję zapoznać się w Bibliotece z bajkami i legendami z Pałuk, Kujaw, Borów Tucholskich i Krajny, a także poznać obyczaje, stroje ludowe, kulturę regionu i tradycyjne potrawy.
Inspiracją zajęć i ich atutem była wielokulturowość regionu kujawsko-pomorskiego. Cykl polegał na czytaniu wybranych tekstów dotyczących regionu i był zrealizowany we współpracy ze szkołami i przedszkolami.
Biesiada, w której wzięło udział ok. 200 osób wzbudziła wśród małych uczestników wiele pozytywnych emocji. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek.
Na program biesiady składały się:

 • prelekcja pani Anny Sergot – adiunkta z Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle pt. „Regiony województwa kujawsko – pomorskiego: piękne, ciekawe, różne”,
 • wiersz w gwarze pałuckiej pt. „Dziecioki Pałuczoki” przeczytany przez panią wizytator Danielę Krzyżelewską z Kujawsko - Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy,
 • występ dzieci z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Żninie i ze Szkoły Podstawowej w Słębowie w przedstawieniu pt. „Z gwarą pałucką na wesoło”,
 • gościem specjalnym biesiady była pani redaktor Urszula Guźlecka z TVP Bydgoszcz, która przeczytała legendę związaną z Bydgoszczą pt. „Pan Twardowski”,
 • dzieci z zespołu „Pałuczaczki” z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Szubinie , które wystąpiły w towarzystwie zespołu folklorystycznego „Jesienny Kwiat” w spektaklu obrazującym obrzędy Ziemi Szubińskiej,
 • regionalne stroje zaprezentowały i opowiedziały o regionie tucholskim panie: Maria Ollick (prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury w Tucholi) i pani Marianna Weilandt (przewodnicząca Klubu Złotych i Bursztynowych Barw przy PSS w Tucholi).
Relacja na www.kujawsko-pomorskie.pl

new KONKURS INTERAKTYWNY W FILIACH PBW (10.06.2014)

25 lat wolnościPodczas 50. sesji przewodnicząca sejmiku Dorota Jakuta oraz marszałek Piotr Całbecki uhonorowali Cezarego Ulfika - gimnazjalistę z „trójki” oraz Jakuba Piankę – gimnazjalistę z „jedynki”. Są oni laureatami interaktywnego konkursu „Ludzie Wolności”, zorganizowanego przez filie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.
Cezary Ulfik zajął I miejsce i otrzymał tablet ufundowany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Jakub Pianka zajął II miejsce i też otrzymał tablet ufundowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Kraj.
Uczniowie zostali zaproszeni na 50. uroczystą Sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego we Włocławku, która odbyła się 6 czerwca 2014 r. we Włocławskim Muzeum Diecezjalnym z udziałem zarządu województwa, radnych, włodarzy miast, przedstawicieli hierarchii Kościoła katolickiego, władz rektorskich kujawsko-pomorskich uczelni wyższych i zaproszonych gości.
Relacja na www. gminy Sepólno Kraj.
Relacja na www.sejmik.kujawsko-pomorskie.pl
Fotorelacja na www.kujawsko-pomorskie.pl

new BYDGOSKI FESTIWAL NAUKI 2014 (02.06.2014)

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki nasza biblioteka zaprosiła wszystkich chętnych na zajęcia edukacyjne związane tematycznie z Bydgoszczą w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek oraz na zajęcia i wystawę pt. "Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog". W dniach 29 i 30 maja 2014 odwiedzili nas m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borównie, Kozielcu, Szkoły Podstawowej nr 15, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Zespołu Szkół nr 9, Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy.

new "2014! MŁODZI DLA WOLNOŚCI" (29.05.2014)

25 lat wolnościWyniki wojewódzkiego etapu ogólnopolskiego konkursu „2014! Młodzi dla Wolności” dla uczniów, nauczycieli i środowisk lokalnych na projekt edukacyjny, plakat, esej, scenariusz lekcji organizowanego z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP i Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Biblioteki Pedagogiczne.
WYNIKI ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

new KONKURS LITERACKI POD HONOROWYM PATRONATEM MAŁŻONKI PREZYDENTA RP ANNY KOMOROWSKIEJ (21.05.2014)

Zakończyliśmy konkurs literacki „Zaprogramowany na wolność, czyli jak można, jak trzeba i jak chce się żyć”, który jest odpowiedzią na apel Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego o aktywne włączenie się w przygotowania do uroczystego, jubileuszowego, obywatelskiego Święta Wolności oraz wsparciem Roku Ludzi Wolności, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego... [czytaj więcej]

KONKURS W MEDIACH: List Pierwszej Damy z okazji gali wręczenia nagród    Relacja radia PiK

Relacja TVP Bydgoszcz    www.kujawsko-pomorskie.pl    www.bydgoszcz.pl    

new NOC MUZEÓW 2014 (21.05.2014)

Od kilku lat Muzeum Oświaty otwiera swoje podwoje w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku, 17 maja zaprosiliśmy do zwiedzania wystaw stałych i wernisażu wystawy plakatu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy... [czytaj więcej]

new KONKURS PLASTYCZNY „MOJA, TWOJA, NASZA WOLNOŚĆ” - ROZSTRZYGNIĘTY (12.05.2014)

Zakończyliśmy konkurs plastyczny dla uczniów gimnazjów oraz szóstych klas szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego „MOJA, TWOJA, NASZA WOLNOŚĆ”. Dzięki niemu chcieliśmy aktywnie włączyć się w przygotowania do uroczystego, jubileuszowego, obywatelskiego Święta Wolności oraz wspierać Rok Ludzi Wolności, ogłoszonego przez Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego... [czytaj więcej]

new III WOJEWÓDZKIE SPOTKANIE MŁODZIEŻY "GŁOS NALEŻY DO CIEBIE" (12.05.2014)

7 maja 2014 roku w auli Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy odbyło się już III Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży "Głos należy do Ciebie". Pomysłodawcą i gospodarzem spotkania jest Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty - p. Anna Łukaszewska.
Wśród zaproszonych gości, którzy wzięli udział w spotkaniu byli m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski - p. Zbigniew Ostrowski, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - p. Dorota Jakuta, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy - p. Jarosław Świerczyński, Sędzia Anna Maria Wesołowska oraz młodzież, nauczyciele i opiekunowie samorządów uczniowskich.
W części warsztatowej młodzież pracowała w kilku grupach tematycznych: „Samorząd uczniowski i Sejm Dzieci i Młodzieży”, „Co to znaczy współdecydować w szkole?”, „Jak działać wspólnie”, Grooming oraz cyberprzemoc oraz "Aktywność obywatelska dla wolności – głosowanie, współdziałanie, współorganizowanie". Ostatnie z wymienionych warsztatów poprowadziła Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej p. Ewa Pronobis Sosnowska wraz z przedstawicielem ZS nr 10 i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.

new VI KONFERENCJA „ETYKA W MEDIACH - INTERNET W KULTURZE. KULTURA W INTERNECIE” (12.05.2014)

7 maja 2014 roku, nasza koleżanka Agnieszka Krawczyk, wzięła udział w VI konferencji Etyka w mediach i zaprezentowała temat „Internet nowoczesnym miejscem kultury edukacji”.
Konferencja została zorganizowana we współpracy z Papieską Radą ds. Środków Społecznego Przekazu, Papieskiego Instytutu Kościelnego, Radiem Watykańskim, Centrum Studiów Ratzingera, Katolicką Agencją Informacyjną, Wojewodą Kujawsko - Pomorskim, Marszałkiem Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Diecezją Bydgoską, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy.
W części pierwszej wystąpiła mgr Agnieszka Krawczyk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy i przedstawiła referat "Internet nowoczesnym miejscem kultury edukacji".

new PROJEKT EDUKACYJNY - "ENIGMA 2014 - MŁODZI NASTĘPCY MARIANA REJEWSKIEGO" (09.05.2014)

Zaprosiliśmy uczniów klas: czwartych, piątych i szóstych szkół podstawowych do udziału w projekcie „Enigma 2014”. Przedsięwzięcie obejmowało prezentację połączoną z wykładem o życiu i osiągnięciach naukowych wybitnego bydgoszczanina, matematyka Mariana Rejewskiego. Szczególną atrakcją dla uczniów może być udział w konkursie kodowania i łamania szyfrów: „Mała Enigma”. Ponadto zostanie zorganizowany turniej gier logicznych, które rozwijają umiejętność poprawnego myślenia, pamięć i spostrzegawczość. Zwycięzcy konkursu „Mała Enigma” otrzymają nagrody, a uczestnicy turnieju upominki.... [czytaj więcej]

new KONKURS "WIELKANOC NA LUDOWO" ZAKOŃCZONY (30.04.2014)

Oskar kolbergBiblioteka włączyła się w obchody Roku Wielkich Polaków. Zaprosiliśmy uczniów gimnazjów województwa kujawsko-pomorskiego do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, który zachęcał młodzież do poznawania życia i pasji Oskara Kolberga oraz do poszukiwania w swojej okolicy wciąż żywych tradycji i zwyczajów ludowych... [czytaj więcej]

new FESTIWAL PIĘKNEGO CZYTANIA (07.05.2014)

V edycja Bydgoskiego Festiwalu Pięknego Czytania... [czytaj więcej]

new SPOTKANIA W AKADEMII CZYTANIA (07.05.2014)

Kolejne zajęcia, które zorganizowaliśmy w ramach Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się 29 kwietnia 2014 roku.
Naszym gościem był pan Adam Gajewski z Miejskiego Centrum Kultury, który zabrał naszych uczestników w podróż po Kanale Bydgoskim. Rok Kanału Bydgoskiego jest doskonałą okazją do upamiętnienia 240 rocznicy powstania tej ważnej dla rozwoju i tożsamości miasta inwestycji... [czytaj więcej]

new PODSUMOWANIE KONKURSU (14.04.2014)

4 kwietnia w Gimnazjum nr 24 im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu "Wędrówki śladami minionej Bydgoszczy – tajemnice ukryte w nazwach bydgoskich ulic, placów i mostów”. Honorowy patronat nad konkursem objęła Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy im. M. Rejewskiego Ewa Pronobis-Sosnowska, która ufundowała nagrody dla laureatów konkursu i wręczyła je podczas Święta Szkoły.

new KONKURS (14.04.2014)

Dnia 7 marca 2014 r. w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy rozpoczął się pierwszy etap konkursu „Wędrówki śladami minionej Bydgoszczy – tajemnice ukryte w nazwach bydgoskich ulic, placów i mostów”.
Projekt realizowany jest przy współpracy z Muzeum Oświaty i IPN. Uzyskał również pozytywną opinię TMMB.
Patronat honorowy nad konkursem objęła Pani Ewa Pronobis - Sosnowska - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy... [czytaj więcej]

new SZKOLIMY SIĘ (11.04.2014)

9 kwietnia gościliśmy w Bibliotece p. Marcina Wilkowskiego z Koalicji Otwartej Edukacji. Dowiedzieliśmy się m.in. co chroni prawo autorskie, czym jest domena publiczna, jakie mamy prawa jako uczestnicy kultury w ramach dozwolonego użytku osobistego i edukacyjnego, czym są wolne licencje i gdzie szukać otwartych zasobów edukacyjnych.

new KONKURS (03.04.2014)

Zapraszamy do udziału w V edycji Wojewódzkiego Konkursu o Laur Mistrza Pięknego Czytania i Puchar Prezydenta Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych... [czytaj więcej]

new SPOTKANIA W AKADEMII CZYTANIA (01.04.2014)

W czwartek 27 marca 2014 roku w Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne. W tym roku szkolnym tematem przewodnim naszych spotkań z najmłodszymi jest edukacja regionalna, a naszym głównym celem promowanie kultury, sztuki, tradycji i obyczajów regionu kujawsko-pomorskiego. Tym razem zaprezentował się region pałucki. Występował dziecięcy zespół folklorystyczny "Pałuczaczki" oraz zespół śpiewaczy "Jesienny Kwiat"... [czytaj więcej]

new WYSTAWA O M. REJEWSKIM W CHEŁMNIE (24.03.2014)

Wystawa "Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog" przybyła do Chełmna, jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. W Muzeum Ziemi Chełmińskiej 19 marca 2014 r. otwarto wystawę z udziałem zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli miejscowych szkół. W Sali Mieszczańskiej Ratusza powitała wszystkich zebranych p. Ewa Gerke, dyrektor muzeum, która podziękowała dyrektor PBW w Bydgoszczy, p. Ewie Pronobis- Sosnowskiej za możliwość obejrzenia wystawy mieszkańcom, a także gościom odwiedzjącym CHełmno. Kustosz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, p. Jerzy Lelwic wygłosił interesującą prelekcję, oprowadzając gości po wystawie.

new ROK LUDZI WOLNOŚCI (19.03.2014)

Dnia 12 i 17 marca 2014 r. w Muzeum Oświaty został zapoczątkowany cykl spotkań „Rok 2014 Rokiem Ludzi Wolności”.
Tematem spotkań był „Kryzys bydgoski i jego znaczenie dla historii Polski”... [czytaj więcej]

new SZKOŁA, KTÓRĄ PAMIĘTAM (18.03.2014)

W czwartek 13.03.2014 roku Muzeum Oświaty zapoczątkowało nowy cykl spotkań dla naszych emerytów i rencistów "Szkoła, którą pamiętam". Pierwszymi, honorowymi gośćmi byli seniorzy z Domu dziennego Pobytu "Kapuściska" w Bydgoszczy prowadzonym przez Stowarzyszenie "Bydgoska Pomoc Społeczna" oraz Domu Pomocy Społecznej "Promień Życia". Najlepszą rekomendacją zajęć będą słowa naszych seniorów: "dziękujemy za wspaniałą organizację bardzo owocnej w treści oraz przeżycia prelekcji. Miło było przeżyć tak fantastyczne chwile w atmosferze bycia w szkolnej ławie i elementów dawnej szkoły... Na pewno odżyły nasze przeżycia z dawnych lat dziecięcych oraz bycie dzieckiem."

new ZBIÓRKA KSIĄŻEK (20.02.2014)

Nasza biblioteka włączyła się w akcję tworzenia półki literatury polskiej w bibliotece w Düren w Niemczech... Apel Biblioteki Lista rekomendowanych książek

newWYSTAWA I ZAJĘCIA EDUKACYJNE (13.02.2014)

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pod nazwą "Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog" przygotowanej dla mieszkańców naszego miasta oraz wszystkich zainteresowanych gości Zorganizowana została z okazji 80-tej rocznicy złamania Enigmy przez tego wybitnego matematyka i genialnego kryptologa, który urodził się w Bydgoszczy, tu uczęszczał do szkoły i tu powrócił z tułaczki na obczyźnie po zakończeniu wojny. Nasza wystawa jest częścią projektu lekcji o Marianie Rejewskim, jego dokonaniach i znaczeniu złamania szyfru Enigmy i wpływu, jaki miało to odkrycie dla losów II wojny światowej skierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Wystawa jest na stałe prezentowana w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy przy ul. Skłodowskiej-Curie 4 w Wydziale Muzeum Oświaty. Okazjonalnie będzie również prezentowana w wybranych miastach regionu.
Serdecznie zapraszamy. [czytaj więcej]

new SPOTKANIA W AKADEMII CZYTANIA (10.02.2014)

W poniedziałek 27 stycznia 2014 roku w Kujawsko-Pomorskiej Akademii Dziecięcej odbyły się kolejne zajęcia edukacyjne. W tym roku szkolnym tematem przewodnim naszych spotkań z najmłodszymi jest edukacja regionalna, a naszym głównym celem promowanie kultury, sztuki, tradycji i obyczajów regionu kujawsko-pomorskiego. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Bydgoszczy... [czytaj więcej]

new KONFERENCJA W NAKLE (04.02.2014)

17 stycznia 2014 r. w Nakielskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy szkolnych powiatu nakielskiego na temat - "Nowe zadania bibliotek pedagogicznych w zakresie wspomagania szkół i nauczycieli", zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego filie w Nakle nad Notecią i Szubinie... czytaj więcej

new PODSUMOWANIE ROKU KOPERNIKA (29.01.2014)

W poniedziałek (27 stycznia) odbyło się w Toruniu uroczyste podsumowanie Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Przez minione dwanaście miesięcy w naszym regionie, a także w Warmińsko-Mazurskiem, z którym podpisaliśmy w tej sprawie list intencyjny, odbywały się wydarzenia związane z dziedzictwem wielkiego astronoma. W obchody włączyła się również nasza Biblioteka.
W czasie spotkania, w którym udział wzięło wiele osób i przedstawicieli instytucji oraz organizacji zaangażowanych w obchody Roku Mikołaja Kopernika wręczono pamiątkowe medale z kopernikańską dewizą „Veritas in omnibus quaerenda est” (w wolnym tłumaczeniu „We wszystkim szukać prawdy") oraz kopernikańskie statuetki. Pamiątkowy medal otrzymała nasza Biblioteka... [czytaj więcej]

Powrót