Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI Z REGIONU

 • 11 września 2014 r., w filii w Inowrocławiu podejmowaliśmy specjalnych Gości: Pana Antoniego Tokarczuka działacza solidarności, byłego posła, senatora, polityka i co najważniejsze uczestnika wydarzeń marcowych z 1981 r. oraz dra Krzysztofa Osińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatury w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się z udziałem uczniów III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, pod opieką nauczyciela historii tegoż Liceum, prof. Romana Burzyńskiego.
  Po słowach powitania Pani Kierownik, Uczniowie i zaproszeni Goście obejrzeli film, który przybliżył atmosferę tamtych dni i pokazał jak zawiązywała się „Solidarność” i jak wyglądała Polska lat 80-tych i 90-tych. Po obejrzeniu filmu dr Krzysztof Osiński wygłosił wykład na temat historii i działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” – ogólnopolskiego związku zawodowego, który powstał w 1980 dla obrony praw pracowniczych a do 1989 był również jednym z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Po wykładzie głos zabrał były działacz Solidarności, Antoni Tokarczuk, można by rzec „żywa Legenda tamtych lat”, choć jak stwierdził, nie lubi tak o sobie mówić, który w niezwykle sugestywny, spontaniczny i bezpośredni sposób, podzielił się z zebranymi swoimi przeżyciami.
  Temu niezwykle ciekawemu spotkaniu towarzyszyła wystawa, którą Biblioteka specjalnie przygotowała na tę okazję. • 19 marca 2014 r. minęła 33. rocznica lokalnego incydentu, który spowodował kryzys społeczno-polityczny obejmujący zasięgiem całą Polskę. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Bydgoszczy.
  Z tej okazji filia w Sępólnie Kraj. zaprosiła młodzież sępoleńskich szkół na spotkanie z dr. Krzysztofem Osińskim. Historyk pracujący w Instytucie Pamięci Narodowej, współautor projektu wydawniczego "Kryzys Bydgoski 1981", opowiedział o tej dramatycznej konfrontacji opozycji demokratycznej z władzą PRL.


 • „Uroki dawnego Inowrocławia”. Pod takim tytułem, 10 lutego 2014 r. zorganizowaliśmy spotkanie autorskie w filii w Inowrocławiu ze znanym regionalistą, społecznikiem i kolekcjonerem, autorem książek o Inowrocławiu, Panem Bronisławem Majewskim. Inicjatorką spotkania była Pani kierownik Anna Wójcik a uczestnikami emerytowani nauczyciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek autorstwa naszego Prelegenta oraz innych regionalistów, ze zbiorów Biblioteki.
  Barwne wspomnienia o dawnym Inowrocławiu oraz wiele arcyciekawych faktów z historii naszego miasta, przekazanych nam przez Pana Bronisława, sprawiły ogromną przyjemność słuchaczom, którzy w snutych opowieściach odnajdywali niejednokrotnie ślady własnych przeżyć.Te wspaniałe opowieści okraszone pięknymi ilustracjami i zdjęciami Inowrocławia, były dodatkową atrakcją. Gromkie brawa ze strony uczestników oraz kwiaty wręczone naszemu Prelegentowi przez Panią kierownik stanowiły gorące podziękowanie dla Pana Bronisława, iż zechciał znaleźć czas i podzielić się z nami swoją wiedzą i pasją. • 21 listopada 2013r. w ramach Dni Książki Historycznej odbyło się spotkanie z autorem książek o historii Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego – Włodzimierzem Sobeckim. Jego wykładu wysłuchała młodzież z Gimnazjum nr 52 w Bydgoszczy oraz nauczyciele naszej biblioteki. Autor zainteresował przybyłych trudną historią kontaktów polsko-niemieckich w naszym regionie. Zachęcał do poszukiwania prawdy historycznej przy jednoczesnym zachowaniu dobrosąsiedzkich stosunków. Po skończonej prelekcji pan Włodzimierz Sobecki podpisywał swoje książki i prowadził ożywioną dyskusję z najbardziej zainteresowanymi tematyką jego publikacji. Po spotkaniu młodzież gimnazjalna została zaproszona do Muzeum Oświaty, gdzie obejrzała wystawę „Losy nauczycieli bydgoskich w latach 1939 – 1945”. • Uchwałą sejmu RP ustanowiono rok 2013 Rokiem Jana Czochralskiego. Biblioteka Pedagogiczna wraz z biblioteką I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w ramach uświetnienia obchodów tego wydarzenia, zorganizowały dla młodzieży liceum dnia 16 października 2013 roku w bibliotece Liceum Ogólnokształcącego spotkanie z wnuczką profesora – Anną Zielińską. Jan Czochralski - znany na całym świecie metalurg i chemik urodził się w Kcyni. Dziś znany jest przede wszystkim z stworzonej przez siebie i do dzisiaj stosowanej metody wzrostu kryształów nazwanej „metodą Czochralskiego”.
  Pani Anna przybliżyła uczniom życie tego wielkiego uczonego. Opowiadała o jego życiu naukowym i prywatnym w Berlinie, Frankfurcie nad Menem i w Warszawie. Po zakończeniu wojny rodzina Czochralskiech powróciła do rodzinnej Kcyni. Tutaj 22 kwietnia 1953 roku zmarł pan Jan i został pochowany na Starym Cmentarzu. Niewiele osób zna jego zasługi dla rozwoju nauki chociaż jego metoda otrzymywania monokryształów dała mu znaczącą pozycję w nauce i technologii. Młodzież z zainteresowaniem słuchała faktów z życia tego uczonego oraz obejrzała o nim krótki film. • 27 września 2013 roku w sali sesyjnej koronowskiego ratusza, Pedagogiczna Biblioteka w Koronowie i Towarzystwo Miłośników Ziemi Koronowskiej zorganizowały sympozjum pod nazwą (Nie)ludzkie losy – deportacje Polaków do ZSRR w czasie II wojny światowej. [czytaj więcej] • 10 października 2012 roku Pedagogiczna Biblioteka w Koronowie przy współpracy Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej zorganizowała sympozjum pod nazwą „Historia, jakiej nie znamy – ratowanie relikwii św. Wojciecha”. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej koronowskiego ratusza. Uznając edukację regionalną za niezbędny element wychowania dzieci i młodzieży organizatorzy zaadresowali to wydarzenie głównie do uczniów i nauczycieli, a także do wszystkich mieszkańców Ziemi Koronowskiej zainteresowanych dziejami małej ojczyzny. [czytaj więcej] • 22 listopada 2012 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, w ramach Dni Książki Historycznej, odbyło się spotkanie autorskie z Wiesławem Trzeciakowskim połączone z promocją jego najnowszej książki „Śmierć w Bydgoszczy 1939 – 1945”.
  Autor jest poetą, prozaikiem, tłumaczem niemieckiej poezji i eseistyki artystycznej, krytykiem literackim zajmującym się również publicystyką historyczną dotyczącą stosunków polsko – niemieckich i historii Bydgoszczy. W 2012 r. otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego w kategorii Budowa Społeczeństwa Obywatelskiego za książkę „Śmierć w Bydgoszczy 1939 – 1945”.
  Na spotkanie przybyła grupa bydgoskich gimnazjalistów, zaprzyjaźnieni z biblioteką emerytowani pedagodzy oraz wnuk jednego z zamordowanych w czasie wojny nauczyciela. Publiczność wysłuchała ciekawej prelekcji na temat wydarzeń historycznych związanych z Bydgoszczą i jej mieszkańcami w czasach II wojny światowej. • 6 kwietnia 2013 r. w filii w Koronowie odbyło się spotkanie autorskie z poetą ks. dr. Janem Pominem - proboszczem parafii w Wierzchucinie Królewskim oraz z rysownikiem i malarzem amatorem - koronowianinem - panem Janem Ślaskim. • 19 marca 2012 r., u progu wiosny, powiało u nas poezją...
  Gościliśmy poetę, prozaika, dramaturga i krytyka literackiego Mirosława Antoniego Glazika, laureata licznych nagród literackich, autora kilkunastu tomików wierszy oraz pierwszego w historii dramatu o księdzu Jerzym Popiełuszce. Nasz Gość zaraził nas swoją pasją i entuzjazmem, zaimponował zaangażowaniem i wszechstonnością zainteresowań i działań. Spotkanie nabrało niesamowitej dynamiki. Nasza koleżanka Małgorzata Lewandowska-Pyż poprowadziła wieczór z niezwykłą swadą, ale i ogromnym taktem. Uczestnicy spotkania ulegli atmosferze i słuchali, dyskutowali, pytali, przeglądali publikacje Poety. Niejeden jako trofeum unióśł ze sobą najnowszy tomik z autografem Twórcy. A co nasnuliśmy refleksji o poezji, teatrze, miłości... Hm, to zostawiamy w tajemnicy, niech żałuje, kto nie był:) A było czym nasycić ducha - bo oprócz poezji i dramatu zagościła u nas muzyka, a to dzięki grupie z bydgoskiej WSG. Była więc poezja śpiewana i i recytacje, a potem długie, wieczorne Polaków rozmowy... Jakoś nikt bardzo nie spieszył się do domu tego wieczora:) Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka biesiada poetycka, bo niezmiernie spodobało nam się takie wspólne smakowanie poezji... • 12 marca 2012 r. w naszej bibliotece odbyła się promocja książki "Internowani w stanie wojennym z województwa bydgoskiego", której autorem jest dr Krzysztof Osiński, historyk z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury IPN w Bydgoszczy.
  Gościem specjalnym spotkania był senator RP Jan Rulewski, legendarny działacz "Solidarności". W interesującym wystąpieniu opowiadał zebranym o wydarzeniach z 19 marca 1981 r., czyli o tzw. "prowokacji bydgoskiej" oraz odniósł się do niektórych faktów z najnowszej historii Polski. Goście przekazali do zbiorów Biblioteki film pt. "Czternaście dni - prowokacja bydgoska" oraz publikacje autorstwa p. dr K. Osińskiego.
  W prezentacji uczestniczyli pracownicy PBW oraz kierownicy filii biblioteki. Po spotkaniu zwiedzono wystawę przygotowaną przez Delegature IPN w Bydgoszczy. • REPLIKA ENIGMY W BIBLIOTECE!
  Replika niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma” została pokazana młodzieży na lekcji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy w dniu 17 listopada 2011 r.
  Pułkownik Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wygłosił prelekcję na temat życia i działalności znakomitego bydgoszczanina, wybitnego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego (1905-1980). Opowiedział o historii złamania kodu szyfrującego maszyny.
  Replika „Enigmy” została wypożyczona z Publicznego Gimnazjum w Białych Błotach, którego patronem jest Marian Rejewski [czytaj więcej]. Mieliśmy okazję uczestniczyć w profesjonalnej, ciekawej i wzbogacającej wiedzę dotyczącą losów II wojny światowej lekcji, uzupełnionej prezentacją multimedialną, dla młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego, którego absolwentem był Marian Rejewski. • Dnia 10 października 2011 roku odbył się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej wernisaż wystawy poplenerowej prac słuchaczy Policealnej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy, który został połączony z autorskim spotkaniem z księdzem Franciszkiem Kameckim i prezentacją jego wierszy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Odwiedziło nas ok. 60 osób. W miłej i przyjaznej atmosferze czas wszystkim upłynął bardzo szybko. • Bożena Ronowska - lokalna poetka - promocja tomiku pt. "W rumiankowej dolinie" - Filia Świecie • Ks. Franciszek Kamecki - jubileusz 50-lecia twórczości poetyckiej - Filia Świecie • Bożena Ronowska - lokalna poetka i hafciarka - Filia Świecie


 • Spotkanie autorskie z Sławomirem Łaniewskim - promocja książki pt. "Komandor Bolesław Romanowski" oraz "Pałace, dworki i folwarki powiatu nakielskiego" - Filia Nakło
Powrót