Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» FESTIWAL NAUKI W PBW


W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki trwającego w dniach 23-26.05.2012 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy zorganizowała zajęcia z cyklu „Młodzi odkrywcy historii”- Miejsca Pamięci w Bydgoszczy. Zajęcia w dniu 25.05 przeprowadziły: Małgorzata Janiszewska i Małgorzata Zapędowska – pracownicy Biblioteki. W warsztatach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.
Pierwsza część spotkania odbyła się w Muzeum Oświaty - Wydziale Biblioteki. Uczniowie zwiedzali salę muzealną poświeconą II wojnie światowej i miejscom pamięci związanych z Bydgoszczą. W tej sali nauczyciele omawiali wydarzenia historyczne związane z : Doliną Śmierci w Fordonie; z Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku; z koszarami na ul. Artyleryjskiej oraz Cmentarzem Bohaterów Wojny 1939-1945 a młodzież oglądała eksponaty muzealne i fotografie.
W drugiej części uczniowie przeszli do sali, gdzie zajęcia miały charakter warsztatowy. Uczestnicy indywidualnie na fragmentach planów miasta Bydgoszczy wyszukiwali wybrane miejsca pamięci, następnie podchodzili do wystawionej mapy i zaznaczali je. Na koniec uczestnicy festiwalu obejrzeli krótki film dotyczący historii Bydgoszczy w czasie II wojny światowej.

Powrót