Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» AKTUALNOŚCI

new ZMIANY W REGULAMINIE

Z dniem 1.02.2017 r. zmianie ulega Regulamin Udostępniania Zbiorów.

new NIECZYNNY KATALOG ONLINE (27.06.2017)

W dniach 3.07.2017 – 12.07.2017 z powodu reinstalacji systemu bibliotecznego Prolib, katalog elektroniczny OPAC będzie nieczynny.
Nie będzie możliwe zamawianie, rezerwowanie i prolongowanie zbiorów.
Nie będzie możliwe zapisanie się do biblioteki.
Termin zwrotu wypożyczonych materiałów przypadający w dniach 3 - 12.07.2017 zostanie przedłużony do 21.07.2017 r. Za utrudnienia przepraszamy.

new ZMIANA GODZIN OTWARCIA (27.06.2017)

PRZYPOMINAMY, ŻE W MIESIĄCU LIPCU I SIERPNIU BIBLIOTEKA CZYNNA JEST
OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W GODZINACH 9:00 - 15:00.

new KIERUNKI POLITYKI OŚWIATOWEJ NA ROK SZKOLNY 2017/2018 (10.07.2016)

 • Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.
 • Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
 • Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.
 • Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek.
 • Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.
 • Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.
 • [czytaj więcej]

new ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE (07.07.2017)

Nowe zestawienie bibliograficzne na temat edukacji zdrowotnej dostępne na www i w siedzibie Biblioteki.

new WAKACJE W BIBLIOTECE (06.07.2017)

W Muzeum Oświaty w miesiącu lipcu i sierpniu odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczestników kolonii, półkolonii i świetlic środowiskowych. Dzieciom proponujemy zajęcia połączone z warsztatami. Jest dużo uśmiechu, zabawy i podróży w czasie.

new SZKOLIMY SIĘ (04.07.2017)

W bibliotece odbyło się spotkanie z Igorem Pronobisem i Ziemowitem Pronobisem, przedstawicielami Fundacji Youth of Europe w ramach projektu Erasmus+ "Good, better, best: Quality Standards for Youth Participation", którego beneficjentami są m.in. Rady Młodzieżowe z Polski i Rumunii. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z modelem 7S McKinseya w zarządzaniu organizacją. Część spotkania miała charakter warsztatów i polegała na zastosowaniu tego modelu w pracy biblioteki. Pracownicy podzieleni zostali na 7 grup i opracowywali standardy i wskaźniki biorąc pod uwagę cechy organizacji: strategię, strukturę, procedurę, styl, pracowników, umiejętności oraz wspólne wartości. Nowe spojrzenie na zarządzanie i ewaluację pracy instytucji wzbudziło duże zainteresowanie nauczycieli, a goście z fundacji spotkali się z życzliwym przyjęciem.

new NOWOŚCI - KSIĄŻKI (03.07.2017)

Nowe pozycje z pedagogiki, psychologii i socjologii w zbiorach Biblioteki.

new KONKURS (20.06.2017)

Konkurs Niech połączy nas książka! … zakończony.
Komisja na posiedzeniu zamkniętym, w dniu 19 czerwca 2017 r., dokonała oceny prac konkursowych .

Pod uwagę brano:

 • wybór książki;
 • zgodność prezentacji z zasadami booktalkingu;
 • pomysł, kreatywność, ekspresję;
 • poprawność językową;
 • oryginalność prezentacji.

Wybrano laureatów w dwóch kategoriach: LISTA LAUREATÓW
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 15 września 2017 r., o godzinie 10.00, w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, podczas konferencji BIBLIOTEKA - WSPÓŁPRACA - CYBERPRZESTRZEŃ.

new KUJAWSKO-POMORSKI LIDER EDUKACJI (19.06.2017)

urząd marszałkowski w toruniuCoroczne marszałkowskie nagrody dla najlepszych nauczycieli są od 2016 roku przyznawane w nowej, prestiżowej formule, podkreślającej rangę tego zawodu i wagę związanych z nim zadań. Zarząd Województwa opracował nową formułę promowania najlepszych nauczycieli z regionu w postaci "Konkursu „Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji”.

new KONFERENCJA (14.06.2017)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy i Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zapraszają bibliotekarzy i nauczycieli-bibliotekarzy do wzięcia udziału w konferencji "BIBLIOTEKA - WSPÓŁPRACA - CYBERPRZESTRZEŃ", która odbędzie się 15 września 2017 r. w siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zapraszamy do rejestracji.

new DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (14.06.2017)

Zakończyliśmy kolejną, szóstą już edycję Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. „Udane wakacje z ciekawą książką” to ostatni temat realizowany na sześciu spotkaniach w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. Szczególne spotkanie odbyło się 9 czerwca br., na którym pożegnaliśmy naszych stałych uczestników zajęć - uczniów klasy III d Szkoły Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy, którzy uczestniczyli we wszystkich zajęciach akademii przez trzy lata od klasy I do klasy III.

new ROK W. RACZKIEWICZA (09.06.2017)

W związku z obchodami Roku Władysława Raczkiewicza i trwającym Świętem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w dniu 8 czerwca w naszej bibliotece odbyły się zajęcia: Władysław Raczkiewicz – włodarz Wielkiego Pomorza. Uczniowie Gimnazjum nr 52 w Bydgoszczy wysłuchali wykładu oraz obejrzeli prezentację na temat ostatniego wojewody pomorskiego w dziejach Drugiej Rzeczypospolitej i jednocześnie pierwszego Prezydenta RP na uchodźstwie. Cieszymy się, że młodzież bydgoska wykazuje zainteresowanie wielkimi postaciami związanymi z historią naszego regionu i kraju.

new BIBLIOTEKA PRZYJAZNA OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM (09.06.2017)

Biblioteka została uhonorowana certyfikatem "Bydgoskich miejsc przyjaznych osobom z niepełnosprawnościami", za prezentowanie w swej codziennej pracy otwartości, życzliwości oraz zrozumienia. Certyfikat przyznał Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 3 im. Marii Grzegorzewskiej w Bydgoszczy w ramach realizowanej w latach 2015/16 i 2016/17 innowacji pedagogicznej pt. "Bydgoskie miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnościami". Wytypowane miejsca weryfikowano pod względem przygotowania do przyjęcia i pobytu osób z różnymi niepełnosprawnościami, spędzania czasu wolnego przez uczniów, absolwentów, ich rodziców, opiekunów i nauczycieli oraz pod kątem przyjazności dla osób z niepełnosprawnościami według ustalonych kryteriów (życzliwość, otwartość i akceptacja). W wyniku projektu powstał folder zawierający pełną listę uhonorowanych miejsc.

new WIZYTA U SENIORÓW (08.06.2017)

Dnia 31 maja 2017 r. nauczyciele bibliotekarze z Czytelni Głównej PBW im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaproszeni zostali do Dziennego Domu Pobytu „Senior” na spotkanie pod hasłem „Bibliotekarz”.
Temat spotkania nawiązywał do tegorocznej pisemnej pracy maturalnej z języka polskiego, „Praca – konieczność czy pasja”.
Bibliotekarze z pasją opowiedzieli o swoim wyborze zawodu i doświadczeniach w pracy z czytelnikiem i książką. Zaprezentowali historię książki, przedstawili strukturę i zadania książnicy. Poruszyli kwestię zdolności adaptacyjnych bibliotek do dokonujących się przeobrażeń i konieczność stosowania technologii informatycznej w codziennej pracy. Wśród informacji nie zabrakło przedstawienia znanych i wybitnych postaci, które w przeszłości pełniły role bibliotekarzy.
Spotkanie było okazją do przedstawienia kulturotwórczej roli biblioteki (wernisaże, prelekcje, zajęcia edukacyjne, wystawy), a także zaprezentowania bogatych zbiorów książnicy. Wypowiedzi okraszone fragmentami tekstów literackich stanowiły zachętę do dialogu ze słuchaczami.

new DZIEŃ OTWARTY W BIBLIOTECE (07.06.2017)

Biblioteka bez tajemnic, czyli Dzień Otwarty w Bibliotece
3 czerwca, w naszej placówce na czytelników i ich rodziny czekało wiele atrakcji. Tego dnia szczególnie staraliśmy się by biblioteka nie kryła żadnych tajemnic.
W Wypożyczalni odwiedzający nas oglądali wystawę „Książki dla trzech pokoleń.
W Czytelni przygotowaliśmy gry i zabawy językowe dla dzieci w wieku 3-9 lat, natomiast dorośli mogli się zapoznać z wyeksponowaną literaturą obcojęzyczną: "Język obcy...Dlaczego nie? Why not? Warum nicht? Pourquoi pas? ? Por qué NO?". W ramach warsztatów z Teatrzykiem Kamishibai dzieci i dorośli czytali bajki: „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej, „Szukając Marudka” Kumiko Yamamoto i „ Rower Walentynki” Anne Brouillard i Christiana Ferrari.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja "Ptaki znad Wisły" Benedykta Graszka - pasjonata i znawcy ptaków oraz wernisaż wystawy "Kraj nad Wisłą w akwareli” Anny Kraszkiewicz, nauczyciela bibliotekarza z PBW.
Dodatkowo każdy zainteresowany naszą ofertą, mógł w tym dniu wypożyczyć książki i inne materiały ponad limit regulaminowy. Nie pobieraliśmy też kar za przetrzymywane książki. Na podobny Dzień Otwarty w Bibliotece zapraszamy za rok.

new NOWOŚCI - KSIĄŻKI (06.06.2017)

Nowe pozycje dla bibliotekarzy i nie tylko... w zbiorach Biblioteki.

new WYSTAWA PRAC FOTOGRAFICZNYCH (06.06.2017)

Zapraszamy do obejrzenia wystawy prac laureatów konkursu fotograficznego
„PIĘKNO MOJEGO ULUBIONEGO MIEJSCA W CZTERECH PORACH ROKU”, zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 29 w Bydgoszczy.

 • I miejsce : Victoria Dolata kl. 3c, Anna Kruck kl. 2d
 • II miejsce : Alicja Konicka kl. 3b, Wiktor Kowalski kl. 2d
 • III miejsce : Mateusz i Wiktoria Bieliccy kl. 3a, Wiktoria Lato kl. 3c

new DZIEŃ DZIECKA (02.06.2017)

1 czerwca 2017 roku pracownicy PBW w Bydgoszczy wzięli udział w XXIII FESTYNIE INTEGRACYJNYM Z OKAZJI DNIA DZIECKA pod hasłem JA TEŻ POTRAFIĘ zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Marka Kotańskiego w Inowrocławiu.

new BYDGOSKI FESTIWAL NAUKI 2017 (01.06.2017)

W dniach 24.05. – 26.05 2017 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Muzeum Oświaty uczestniczyło po raz kolejny w Bydgoskim Festiwalu Nauki. Celem Festiwalu jest popularyzacja nauki, kultury i sztuki, promocja wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu najważniejszych osiągnięć naukowych, technicznych, a także rozbudzenie zainteresowań szeroko rozumianą kulturą i sztuką. W tym roku odwiedziła nas rekordowa liczba osób – 338. W trakcie zaproponowanych zajęć (m.in. Barwy i symbole narodowe, Bydgoszcz moje miasto, Alicja w krainie chaosu, czyli po co nam wartości, Szkoła naszych dziadków i pradziadków, Marian Rejewski – bydgoszczanin, matematyk, kryptolog, Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939 – 1945) przybliżaliśmy uczestnikom historię naszego regionu, miasta i naszego kraju, zasłużone osoby z regionu, a także ponadczasowe wartości takie jak dobro, patriotyzm, honor itp. Na zakończenie poszczególnych zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety promujące BFN.

new 100 LAT BYDGOSKIEGO HARCERSTWA (29.05.2017)

Zakończyła się kolejna Noc Muzeów i śmiało można powiedzieć, że była to jedna z najbardziej udanych imprez tego typu w naszym Muzeum Oświaty. Nieprzebrane tłumy gości, w szczególności bydgoskich harcerzy zagościło w progach Muzeum.
Rada Miasta Bydgoszczy ustanowiła rok 2017 Rokiem Harcerstwa Bydgoskiego. Ten jubileusz stał się okazją do promowania stuletniego dorobku harcerstwa, nie tylko przez działalność organizacji harcerskich, ale także przez działalność bydgoskich instytucji kulturalnych działających na terenie miasta Bydgoszczy. Harcerstwo jest ściśle związane z Muzeum Oświaty. Muzeum posiada wiele cennych pamiątek i eksponatów nawiązujących o jubileuszu bydgoskiego harcerstwa: kroniki, umundurowanie, wyposażenie, spuścizny, odznaczenia oraz pamiątki nieżyjących już bydgoskich harcerzy.
Muzeum przygotowało wernisaż wystawy poświęconej harcerstwu pt. „100 lat Bydgoskiego Harcerstwa”. Eksponaty na wystawę udostępniły drużyny działające na terenie miasta. Druh Piotr Nawrocki wygłosił prelekcję pt. „Początki harcerstwa Bydgoskiego”. Spotkanie umilił występ harcerek seniorek „Wędrowniczek po zachodnim stoku”, które przygotowały program pt. „Piosenka przez stulecie”. Po tej historii muzycznej harcerki „rapowały” współczesne utwory harcerskie. Punktem kulminacyjnym spotkania było zorganizowanie ogniska, które stało się harcerskim spotkaniem pokoleń – od zuchów po seniorów. Było to ognisko pełne gier, popularnych harcerskich piosenek śpiewanych przez wszystkie pokolenia harcerzy. Szeroki zasięg przedsięwzięcia związanego z Nocą Muzeów w naszym mieście umożliwił włączenie się w obchody Jubileuszu „100 lat Bydgoskiego Harcerstwa”.

new EUROPEJSKA NOC MUZEÓW (23.05.2017)

20 maja zaprosiliśmy na Europejską Noc Muzeów 2017. Zaproponowaliśmy obejrzenie wystaw "Szkoła naszych dziadków i pradziadków", "Szkolnictwo w okresie PRL", "Drogi zdobywania zawodu nauczyciela", "Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939-1945" oraz "Marian Rejewski - genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin".
Równolegle obchodziliśmy jubileusz powstania bydgoskiego harcerstwa. Z tej okazji zorganizowaliśmy wernisaż poświęcony bydgoskiemu harcerstwu z okazji 100 rocznicy jego powstania oraz prelekcję pt. "Początki Harcerstwa Bydgoskiego". Obchody zakończyliśmy "Spotkaniem pokoleń" w gronie harcerskim (od zuchów po seniorów) pełnym gier, muzyki, zabaw i opowieści o harcerstwie mającym na celu przybliżenie mieszkańcom naszego miasta historii i dorobku harcerstwa oraz aktualnej oferty programowej i harcerskiego stylu życia.

new ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE (23.05.2017)

Nowe zestawienia bibliograficzne na temat audiowizualnych pomocy dydaktycznych, doradztwa zawodowego i samooceny nauczyciela dostępne na www i w siedzibie Biblioteki.

new O WARTOŚCIACH (17.05.2017)

Kolejne dni Tygodnia Bibliotek upłynęły w naszej placówce na rozmowach o tym, co w życiu najważniejsze, czyli o wartościach. W zajęciach edukacyjnych uczestniczyli, między innymi, uczniowie Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego Zespołu Szkół nr 10 w Bydgoszczy. 10 maja odwiedzili nas gimnazjaliści z klas o profilu judo i piłka nożna dziewcząt , 15 maja – uczniowie z klas o profilu piłka nożna chłopców. Młodzieży towarzyszyły wychowawczynie: pani Joanna Lipowicz-Jagodzińska, pani Bożena Dirbach i pani Jolanta Nadolna. 11 maja, to my gościliśmy, na zaproszenie p. Anny Widerkiewicz, pedagoga szkolnego w Zespole Szkół nr 33 w Bydgoszczy dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej, w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy. Wszystkie zajęcia były realizowane w ramach programu „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”.

new PORADY SPECJALISTY Z BIURA RZECZNIKA PRAW DZIECKA (16.05.2017)

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza na kolejne spotkanie ze specjalistami z Biura Rzecznika Praw Dziecka. W piątek 19 maja br. bezpłatne konsultacje odbędą się w Toruniu. Pomoc będzie można uzyskać w godzinach od 10.00 do 16.00 – osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego (budynek - Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego), ul. Św. Jana 1/3, II piętro, pokój nr 59 lub dzwoniąc pod numer tel. 666-383-607.
W celu uniknięcia oczekiwania, na dyżury można zapisywać się pod numerem telefonu: (22) 583 66 00.
Następny dyżur planowany jest 16 czerwca w Grudziądzu.
W trakcie dyżuru zainteresowane osoby mogą otrzymać szczegółowe informacje dotyczące praw małoletnich oraz możliwości ich zabezpieczenia przed bezprawną ingerencją. Na spotkanie z ekspertem Rzecznika Praw Dziecka zapraszamy w szczególności osoby posiadające informacje o naruszeniu praw dziecka. W trakcie dyżuru będzie można zgłosić Rzecznikowi indywidualne sprawy dotyczące np. zaniedbań lub stosowania przemocy wobec małoletnich, zagrożenia ich praw w sytuacjach konfliktów rodzicielskich, problemów w zapewnieniu dzieciom optymalnych warunków opiekuńczo-wychowawczych. 21 kwietnia br. konsultacje ze specjalistą z Biura Rzecznika Praw Dziecka odbyły się w Radziejowie i Brześciu Kujawskim, 17 marca br. w Nakle nad Notecią i Szubinie, 17 lutego w Tucholi i Sępólnie Krajeńskim. W 2016 roku z bezpłatnych konsultacji można było skorzystać w przedstawicielstwach Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy (4 lipca), we Włocławku (16 września), w Toruniu (14 października) i w Grudziądzu (18 listopada).

new TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2017 - W DZIECIĘCEJ AKADEMI CZYTANIA BAJEK (15.05.2017)

Tydzień Bibliotek – XIV edycja: Biblioteka. Oczywiście!
Zakończyliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W Dziecięcej Akademii Czytania Bajek codziennie odbywały się zajęcia biblioteczne zatytułowane „Bajki świata”, w których wzięło udział ponad 120. dzieci z kilku bydgoskich szkół.

new NOWOŚCI - MEDIOTEKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO (11.05.2017)

Nowe pozycje w Mediotece Języka Niemieckiego prowadzonej pod patronatem Goethe Institut.

new O WARTOŚCIACH (10.05.2017)

„To, co konieczne, to co zbyteczne”. W rozpoczynającym się 8 maja Tygodniu Bibliotek naszą placówkę odwiedziła młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół nr 33 w Bydgoszczy dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych realizowanych w ramach programu „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. Tym razem spotkanie odbywało się pod hasłem „To, co konieczne, to co zbyteczne”.

new TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2017 (05.05.2017)

Tydzień Bibliotek – XIV edycja: Biblioteka. Oczywiście!
W dniach 8-15 maja 2017 r. odbędzie się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek.
Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

new KONFERENCJA METODYCZNA (04.05.2017)

W czwartek 27.04.2017 roku w godzinach 16.00-18.00 w czytelni głównej PBW odbyła się konferencja metodyczna poprowadzona przez panią Dominikę Ostrowską (doradcę metodycznego Wydawnictwa Hachette FLE) dla nauczycieli języka francuskiego pt. “Vers la réussite! Comment déveloperles compétences et évaluer nos éleves avec les méthodes Hachette FLE“. Prowadząca przedstawiła nową podstawę programową dot. nauczania języków obcych w szkole podstawowej i średniej. Omówiono nowo wydane podręczniki (“En avant”, “Adomania”, “En action!”, “Cosmopolite”), które poddano analizie a nauczyciele mieli okazję przećwiczyć konkretne zadania z w/w podręczników. Po spotkaniu uczestnicy zapoznali się również z bogatą ofertą księgozbioru francuskojęzycznego ze zbiorów PBW.

new KONFERENCJA METODYCZNA (04.05.2017)

26 kwietnia b.r. w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu odbyła się konferencja metodyczna „Bibliotekarz – Współpraca – Cyberprzestrzeń”. Jej organizatorami były: dyrektor Biblioteki Miejskiej w Inowrocławiu, Dorota Drobnik - Stefańska oraz dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy, Ewa Pronobis - Sosnowska.
Konferencję otworzyła dyrektor Biblioteki w Inowrocławiu, następnie Bartosz Wiśniewski przedstawił ofertę kulturalną wspomnianej placówki. Kolejnym punktem programu był temat „Sieci współpracy i samokształcenia – idea, tworzenie i spotkania”, zaprezentowany przez Ewę Bedełek z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Po kilkuminutowej przerwie prezentację „Narzędzia internetowe w promocji czytelnictwa” przedstawiła Beata Cieślińska, reprezentująca Bibliotekę w Bydgoszczy. W dalszej części nastąpiło podsumowanie konferencji metodycznej oraz jej zakończenie przez panie dyrektor z obu instytucji.

new DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (04.05.2017)

Dzień Flagi i Święto Narodowe Trzeciego Maja zwane Świętem Konstytucji były okazją do zorganizowania w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek zajęć edukacyjnych o tematyce patriotycznej. 26 kwietnia br. spotkaliśmy się z uczniami Zespołu Szkół 14 w Bydgoszczy na zajęciach zatytułowanych „Znam barwy i symbole narodowe”.

new LIGA CZYTELNIKÓW (25.04.2017)

21 kwietnia 2017 r. w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Wielka Liga, w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy przeprowadzono półfinał Wielkiej Ligi Czytelników dla uczniów szkół podstawowych z Bydgoszczy i jej okolic.
Test półfinałowy pisało 39 uczestników konkursu, reprezentujących szkoły:

 • Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Krąplewicach
 • Szkołę Podstawową nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy
 • Zespół Szkół im. Anieli hrabiny Potulickiej w Wojnowie
 • Zespół Szkół nr 8 Szkoła Podstawowa nr 18 w Bydgoszczy
 • Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie
 • Zespół Szkół nr 26 w Bydgoszczy
 • Zespół Szkół w Borównie
 • Szkołę Podstawową w Przepałkowie

new KONFERENCJA METODYCZNA (20.04.2017)

27.04.2017 ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ METODYCZNĄ DLA NAUCZYCIELI JĘZYKA FRANCUSKIEGO : Vers la réussite ! Comment développer les compétences et évaluer nos éleves avec les méthodes Hachette FLE.
Konferencję poprowadzi p. Dominika Ostrowska, doradca metodyczny Hachette FLE.
Szczegóły na plakacie.

new KONKURS (19.04.2017)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza do udziału w konkursie „Niech połączy nas książka! Książka, którą polecam mojemu uczniowi. Książka, którą polecam mojemu nauczycielowi”, skierowanym do nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego, którzy prześlą do organizatora nagranie filmu w formacie MP4, z ustną prezentacją wybranej przez siebie książki, metodą booktalkingu.

new WARSZTATY (19.04.2017)

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zapraszają na szkolenie dla pracowników bibliotek i świetlic szkolnych poświęcone teatrzykowi kamishibai i edukacji globalnej.
Jeżeli pracujesz w bibliotece bądź świetlicy szkolnej? Chciałbyś/chciałabyś poznać nowatorską (choć z bogatą tradycją) metodę edukacyjną jaką jest teatrzyk kamishibai oraz poznać ciekawe metody, pomysł i zagadnienia do pracy z dziećmi?
Szkolenie odbędzie się w Bydgoszczy 24.05.2017 r. (środa) w godz. 15:00-18:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, ul. M. Skłodowskiej-Curie 4
Prosimy o zgłoszenie udziału za pomocą formularza.
Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 18.05.2017 r... [czytaj więcej]

new O WARTOŚCIACH (19.04.2017)

W przedświątecznym kwietniowym czasie w Pedagogicznej Bibliotece im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Wszystko co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. Lekcje przygotowano mając na uwadze jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 - Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. Każde zajęcia obejmują przeczytanie opowiadania związanego z tematem zajęć, rozmowę kierowaną, ćwiczenia multimedialne oraz prace plastyczne.
5 kwietnia gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Bydgoszczy, którzy wzięli udział w drugich zajęciach z cyklu. Tematem zajęć była mądrość. Uczniowie wysłuchali opowiadania z książki 12 ważnych opowieści oraz opracowali własne mądrości ważne dla wszystkich osób w klasie. Kolejne zajęcia odbyły się 10 kwietnia i dotyczyły dobroci. Uczniowie wysłuchali opowiadania oraz zagrali w grę „Dobroć, czyli Mocarze górą!” Mieli również okazję na dokończenie pracy nad klasową grą edukacyjną o wartościach.
7 kwietnia odwiedzili nas uczniowie z klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy. Tematem zajęć, w których uczestniczyli, była przyjaźń. Dzieci wysłuchały opowiadania o przyjaźni oraz przygotowali zadania do gry dydaktycznej o wartościach. Rozwiązali również zadania przygotowane w aplikacji learning apps.
11 kwietnia natomiast odbyły się kolejne zajęcia dla uczniów z klasy 2d ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy. Lekcja dotyczyła mądrości. Ćwiczenia opracowane przez prowadzące pozwoliły dzieciom porównać co to znaczy mądre i złe zachowanie. Dzieci przygotowały również listę klasowych wartości ważnych dla wszystkich osób w grupie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach!
Zapisy pod nr telefonu 52-341-30-74 wew. 16

new ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE (19.04.2017)

Nowe zestawienia bibliograficzne na temat surdopedagogiki oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych dostępne na www i w siedzibie Biblioteki.

new WYSTAWA (12.04.2017)

7 kwietnia b.r. w Czytelni Głównej otwarto wystawę poświęconą pisance - jednemu z najważniejszych symboli Wielkanocy. Zgromadzono kilkadziesiąt artefaktów.
Ozdoby wielkanocne zostały wykonane różnymi technikami. Można podziwiać kraszanki, drapanki, rzeźbione w drewnie, wydmuszki ozdobione delikatną koronką, kolorowymi nićmi i haftowane. Pokaźną część prac stanowią pisanki, których autorami są nauczyciele bibliotekarze naszej placówki. Wystawie towarzyszy pogadanka na temat historii pisanki. Bogata literatura z zasobów własnych biblioteki stała się inspiracją tego niecodziennego wydarzenia.
Prowadzimy zajęcia dla grup przedszkolnych, uczniów bydgoskich szkół, zuchów i harcerzy i innych grup zorganizowanych, a także dla wszystkich osób zainteresowanych polską tradycją. Wystawa będzie czynna do 22 kwietnia b.r. Serdecznie zapraszamy.

new DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (11.04.2017)

Wielkanoc tuż, tuż... Nadchodzące Święta Wielkanocne stały się inspiracją do zorganizowania w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek zajęć edukacyjnych związanych z wiosną oraz tematyką świąteczną. Tym razem odwiedzili nas uczniowie z klasy II i III Szkoły Podstawowej nr 15 w Bydgoszczy.

new MEDIOTEKA JĘZYKA NIEMIECKIEGO - WARSZTATY (06.04.2017)

4 kwietnia b.r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbyły się warsztaty metodyczne w ramach Medioteki Języka Niemieckiego pt. "Zusammen spielen und kooperieren". Zajęcia prowadziły panie: Anna Bukowska oraz Iwona Kretek, które przedstawiły najnowsze materiały do nauki języka niemieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem gier i zabaw językowych na różne poziomy nauczania i dla różnych grup wiekowych.
Oprócz wspomnianych zabaw uczestnicy spotkania zapoznali się także z metodami kooperatywnymi w uczeniu się, które mają na celu rozwój kompetencji społecznych i personalnych uczniów.

new O WARTOŚCIACH (06.04.2017)

30 marca i 5 kwietnia gościliśmy w naszej bibliotece uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bydgoszczy oraz Szkoły Podstawowej im. Juliusza Verne'a w Białych Błotach na kolejnych zajęciach z cyklu „Wszystko co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”.
Celem zajęć było kształtowanie u dzieci pojęcia wartości oraz uzmysłowienie roli wartości w życiu każdego człowieka. Wspólnie z dziećmi stworzyliśmy ogólną definicję wartości oraz wymieniliśmy i wyjaśniliśmy co to jest m. in. miłość, przyjaźń, szacunek, mądrość, dobro i uczciwość. Uczniowie wysłuchali opowiadania ks. Jana Twardowskiego „Patyki i patyczki”, zapełnili najważniejszymi dla nich wartościami „skrzynię skarbów” oraz zbudowali własną piramidę wartości. Fundamentem piramidy wartości była miłość i przyjaźń. Dzieci wykazały się dużą aktywnością, wiedzą i wrażliwością.

new O WARTOŚCIACH (30.03.2017)

28 i 29 marca odbyły się zajęcia o przyjaźni przygotowane w ramach projektu „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. W zajęciach wzięły udział dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Borowiki” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14. Nasi goście wysłuchali opowiadania związanego z tematem lekcji. Dzieci miały okazję przekonać się kto to jest prawdziwy przyjaciel oraz sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą emocji. Celem zajęć było kształtowanie postaw i rozumienie uniwersalnych wartości, takich jak przyjaźń, rozwijanie wyobraźni oraz wyzwalanie twórczej aktywności dzieci. Zajęcia przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze. Wszystkich zainteresowanych projektem prosimy o kontakt telefoniczny: 52 341 30 74 wew. 16.

new DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (27.03.2017)

Przez cały tydzień od 20 do 24 marca br. w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek, odbywały się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce regionalnej „Bydgoszcz w legendach, baśniach i podaniach”. Celem zajęć było przybliżanie dzieciom historii, kultury, tradycji i symboli naszego miasta oraz zapoznanie z licznymi bydgoskimi baśniami, legendami i podaniami.

new O WARTOŚCIACH (17.03.2017)

14 marca po raz kolejny spotkaliśmy się na zajęciach z dziećmi z Przedszkola „Promyczek”. Przedszkolaki wzięły udział w trzecich zajęciach z cyklu „Wszystko co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. Tematem lekcji była dobroć. Uczestnicy zajęć wysłuchali opowiadania Natalii Usenko Dobroć, czyli opowieść o Mocarzu Michale. Zagrali w grę Dobroć, czyli Mocarze górą oraz dokończyli grę edukacyjną, którą wykonywali na poprzednich zajęciach. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

new O WARTOŚCIACH (17.03.2017)

10 marca gościliśmy w naszej bibliotece uczniów ze szkoły Podstawowej nr 29 w Bydgoszczy na zajęciach w ramach projektu „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. Pierwsze zajęcia dotyczyły przyjaźni. Dzieci wysłuchały opowiadania Liliany Fabisińskiej „Przyjaźń, czyli o długich rozmowach za pomocą latarek i kredek”. Następnie rozwiązały krzyżówkę o przyjaźni a później w grupach wymyślały zadania do gry edukacyjnej. W ramach projektu proponujemy również jeszcze dwie lekcje w cyklu „Mądrość, czyli o zamienianiu kwaśnej cytryny w słodką lemoniadę” oraz Dobroć, czyli Mocarze górą! Zapraszamy!

new FORUM EDUKACYJNE (17.03.2017)

15 marca 2017 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka brała udział w IV Kujawsko - Pomorskim Forum Edukacyjnym "Uczeń zdolny czy kukiełka edukacyjna? – o przekraczaniu sztywnych ram" zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową wspólnie z Kujawsko - Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.
Forum składało się z dwóch części: najpierw były wystąpienia zaproszonych gości, ekspertów w dziedzinie psychologii i pedagogiki, natomiast w dalszej części odbyły się warsztaty. Spotkanie pozwoliło uczestnikom na rozwój konkretnych zasobów i umiejętności potrzebnych do pracy z uczniami zdolnymi oraz pokazało, w jaki sposób można wspierać motywację tych uczniów i budować w nich poczucie własnej wartości.
Uzupełnieniem Kujawsko - Pomorskiego Forum Edukacyjnego było promowanie literatury obejmującej pracę z uczniem zdolnym, zbiorów obcojęzycznych, w tym Medioteki Języka Niemieckiego oraz oferty dla nauczycieli przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.

new TŁUSTY CZWARTEK (08.03.2017)

Dnia 23 lutego b.r. w Czytelni Głównej PBW w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z członkami Klubu Seniora „Bartosz” pod hasłem „Tłusty czwartek w tradycji polskiej”. Nauczyciele bibliotekarze przedstawili genezę święta i jego obchody w różnych regionach Polski, przysłowia oraz ciekawostki związane z historią pączka. Kameralnemu spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o tradycji i zwyczajach tłustoczwartkowych. Biletem wstępu na biblioteczne spotkanie były przepisy na tradycyjne karnawałowe ciasta. Książnica przygotowała kolorowe podziękowania dla przybyłych gości. Nawiązana została serdeczna współpraca środowiskowa, wymieniono adresy e-mailowe.

new O WARTOŚCIACH (16.02.2017)

28 lutego b.r. gościliśmy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy dzieci z niepublicznego przedszkola „Promyczek”. Przedszkolaki wzięły udział w drugich zajęciach w ramach projektu „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. Jest to odpowiedź na jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 - Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. Lekcje przygotowano dla wszystkich typów szkół.
Drugie spotkanie dotyczyło „mądrości”. Każde zajęcia oparte są na czytaniu tekstu literackiego związanego z tematem zajęć, rozmowę kierowaną oraz prace plastyczną i ćwiczenia multimedialne. Wszystko po to, by kształtować dobre postawy i wychowywać dzieci do wartości. Zajęcia poprowadziły mgr Agnieszka F. Handzel i mgr Izabela Kamasz. W kolejnych zajęciach poświęconych „dobroci” dzieci wezmą udział 14 marca. Wszystkich zainteresowanych projektem prosimy o kontakt telefoniczny: 52 341 30 74 wew. 16

new DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (28.02.2017)

W dniach 22-24.02. 2017 r. w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek odbyły się zajęcia edukacyjne na temat Kornela Makuszyńskiego i jego najbardziej znanego literackiego i filmowego bohatera czyli Koziołka Matołka. W tych dniach odwiedzili nas uczniowie z bydgoskich szkół : Szkoły Podstawowej nr 31 i nr 12 oraz przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego „Bajkolandia”.

new O WARTOŚCIACH (16.02.2017)

14 lutego 2017 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zainaugurowano projekt „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. Lekcje przygotowano mając na uwadze jeden z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 - Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.
Lekcje przygotowano dla wszystkich typów szkół. Pierwsze zajęcia skierowane były do uczniów klas I-III szkół podstawowych i dotyczyły jednej z najważniejszej w życiu wartości- przyjaźni. 14 lutego gościliśmy w naszych progach przedszkolaki z niepublicznego przedszkola „Promyczek”. Zajęcia przygotowały i prowadziły mgr Agnieszka F. Handzel oraz mgr Izabela Kamasz. W kolejnych zajęciach poświęconych „mądrości” i „dobroci” dzieci wezmą udział 28 lutego. Wszystkich zainteresowanych projektem prosimy o kontakt telefoniczny: 52 341 30 74 wew. 16.


new ZAJĘCIA EDUKACYJNE O WARTOŚCIACH (16.02.2017)

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza uczniów i wychowawców na zajęcia edukacyjne przygotowane w ramach projektu „Wszystko, co najważniejsze, czyli poczytajmy i porozmawiajmy o wartościach”. W spotkaniach mogą wziąć udział uczniowie wszystkich poziomów kształcenia. W oparciu o wybrane teksty literackie ilustrujące daną wartość, porozmawiamy o tym, czym są wartości w ujęciu materialnym pozamaterialnym i moralnym. Wybrana lektura, wykorzystana podczas zajęć, ma na celu wzmocnić motywacje u uczniów do praktykowania wartości moralnych w życiu.
Projekt został opracowany w związku z jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 - Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości. Pamiętajmy, że życie wg wartości jest warunkiem bycia mądrym, dobrym i szczęśliwym człowiekiem.
W celu uzgodnienia terminu zajęć prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy : tel. 52 341 30 74 e-mail: pbw@pbw.bydgoszcz.pl. TEMATYKA ZAJĘĆ

new ROK WŁADYSŁAWA RACZKIEWICZA (16.02.2017)

W związku z obchodami roku Władysława Raczkiewicza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy zaprasza młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na zajęcia pod hasłem: WŁADYSŁAW RACZKIEWICZ WŁODARZ WIELKIEGO POMORZA

new MEDIOTEKA (16.02.2017)

Polecamy gry edukacyjne pomocne w nauce języka niemieckiego przekazane do zbioru Medioteki Języka Niemieckiego prowadzonej w naszej Bibliotece pod patronatem Goethe Institut.

newDZIEŃ BABCI I DZIADKA (31.01.2017)

Dnia 27.01.2017 r. w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy odbył się Dzień Babci i Dziadka przygotowany przez uczniów z klasy II e ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Bydgoszczy.
Dzieci wystąpiły w uroczystym apelu przygotowanym specjalnie na tę okazję, pod kierunkiem pań: Justyny Janik i Joanny Szymańskiej. Wszyscy przybyli goście otrzymali od swoich wnuków własnoręcznie wykonane drobne prezenty.
To wspaniałe święto w Muzeum zorganizowaliśmy pierwszy raz, i jak się okazało spotkaliśmy się z pozytywnym obiorem. Wszystkie babcie i dziadkowie zwiedzając nasze muzeum odbyli sentymentalną podróż do czasów swojego dzieciństwa. Była to wspaniała okazja do wspomnień, rozmów i wzruszeń. Dziadkowie wspominali swoje szkolne przygody – nie zawsze te grzeczne.
Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, pociechy z tak wspaniałych wnuków oraz wielu kolejnych wzruszeń w Muzeum Oświaty.


new KONKURS (26.01.2017)

25 lutego br. w Zespole Szkół w Łochowie odbędzie się VII Międzyszkolny Turniej Szachowy im. Mariana Rejewskiego. Zawody rozegrane zostaną pod honorowym patronatem Pani Janiny Sylwestrzak - córki Rejewskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Celem turnieju jest popularyzacja gry w szachy oraz przybliżenie postaci Mariana Rejewskiego – wybitnego matematyka i kryptologa, bydgoszczanina, który w szachy grywał.
W tym roku po raz pierwszy, obok uczniów szkół podstawowych do szachownic zasiądą gimnazjaliści. Liczba uczestników wzrośnie do 80. Rejestracja (do 21 lutego) odbywa się elektronicznie na chessarbiter.com. Regulamin konkursu
Polskie Radio Pomorza i Kujaw zapewnia informacje, zapowiedzi oraz bezpośrednią relację z gier.

new DZIECIĘCA AKADEMIA CZYTANIA BAJEK (20.01.2017)

W środę 18 stycznia i w piątek 20 stycznia 2017 r. odwiedzili nas uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 31 oraz nr 20 w Bydgoszczy. Zajęcia były zatytułowane „Zima w literaturze”. Rozpoczęliśmy krótką pogadanką na temat obecnej pory roku, jej zalet i wad oraz różnych form zimowej aktywności sportowej... [czytaj więcej]

new KONKURS (19.01.2017)

Rusza dziewiąta edycja Wojewódzkiego Konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Konkurs skierowany jest do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Przedmiotem jest dokumentacja losów nieznanych bohaterów oraz wspomnień uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i naszego regionu. Zarówno uczniowie jak i szkoły mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Zaproszenie Regulamin konkursu Formularz zgłoszenia Zgoda rodziców