Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» CZYTELNIA ON-LINE - LIBRA.IBUK.PL

logo libra.ibuk.pl

Od dnia 1 października 2012 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy umożliwia swoim Czytelnikom bezpłatny dostęp do wybranych publikacji z bazy ibuk.pl. Jest to czytelnia on-line podręczników akademickich i pozycji naukowych w języku polskim.

1 września 2014 roku Biblioteka została nowym partnerem konsorcjum Kujawsko-Pomorskiego Elektronicznego Zasobu Bibliotecznego. Obecnie czytelnicy mają dostęp do około 1440 tytułów w tym 659 tytułów zakupionych przez Konsorcjum.

Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecamy używanie aktualnej wersji Google Chrome, Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

Konieczne jest jednorazowe założenie osobistego konta myIbuk, umożliwiającego danemu użytkownikowi korzystanie z zaawansowanych funkcji do pracy z tekstem (zaznaczanie fragmentów, robienie notatek, dostęp do wybranych przez siebie fragmentów), czytanie publikacji na urządzeniach mobilnych i przeprowadzanie wszystkich innych operacji. Po założeniu konta czytelnik jest zawsze rozpoznawany przez system i może korzystać tylko z tych zasobów i funkcjonalności, do których ma uprawnienia.

Dostęp możliwy jest w dwóch wariantach:

  • W siedzibie Biblioteki w Internetowym Centrum Informacji Multimedialnej (pokój 19), z sieci bibliotecznej na stronie www.libra.ibuk.pl.
    Domyślnie prezentowane są dostępne publikacje. Przy wykupionych pozycjach pojawia się ikonka książki („czytaj”). Po jej naciśnięciu treść otwiera się w nowym czytniku, dającym wiele możliwości pracy z tekstem.


  • Dostęp do publikacji spoza sieci bibliotecznej, z dowolnego komputera przy pomocy kodu PIN do zdalnego logowania na stronie www.libra.ibuk.pl.


  • Kody PIN są do odbioru w Bibliotece w Wydziale Wypożyczalni, we wszystkich zamiejscowych filiach Biblioteki oraz za pomocą poczty e-mail wypozyczalnia@pbw.bydgoszcz.pl.


  • Jak dodać kod PIN? - instrukcja

Dla ułatwienia, w pomocy konta myIbuk znajdują się wyczerpujące opisy wszystkich funkcjonalności.
Ibuk Libra przygotowała także filmiki, które ułatwią Państwu korzystanie z platformy. Podzielone są na trzy części w zależności od poruszanej tematyki:

  1. Funkcje platformy IBUK Libra
  2. Rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN
  3. Osobista półka myIBUK

Serdecznie zapraszamy do korzystania!

Powrót