Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2016

Zakończyła się kolejna Noc Muzeów i śmiało można powiedzieć, że była to jedna z najbardziej udanych imprez tego typu w naszym Muzeum Oświaty.
Nieprzebrane tłumy gości, nie tylko mieszkańców Bydgoszczy, ale też przyjezdnych z Szubina, Pałuk i okolic, zwiedzały nasze wystawy. Impreza przerodziła się w wydarzenie, gdzie zgodnie bawiły się wszystkie pokolenia, korzystając z dostępnych atrakcji.

Uczestnicy mogli zwiedzać wszystkie ekspozycje muzealne bezpłatnie, jak również zapoznać się z tajnikami kaligrafii oraz pisać piórem. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy pani Hanny Zawadzkiej – Pleszyńskiej pt. „Malarstwo z Pałuk i okolic”. Hanna Zawadzka – Pleszyńska jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1993 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pani Hania uprawia różne techniki malarskie takie jak olej, akryl, temperę, pastele. Maluje pejzaże, martwą naturę, portret, kompozycje figuratywne. Zajmuje się także edukacją plastyczną dzieci i młodzieży. Jest nauczycielem sztuki, techniki i informatyki w gimnazjum w Szubinie. Uczestniczy w licznych plenerach, zarówno resocjalizacyjnych dla więźniów jaki w zajęciach rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych i chorych umysłowo. Brała udział w wielu wystawach malarskich w Polsce i za granicą (Niemcy, Holandia, Włochy). W 1997 roku we Włoszech otrzymała III nagrodę w konkursie plastycznym na kompozycje pejzażową. Jest członkiem grupy artystycznej Plama’s w Szubinie Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego.

W klimat wernisażu wprowadził wszystkich przybyłych gości występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Płomienie, przygotowany przez panią Izabelę Grochowską.

Na zakończenie uczniowie z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy, pod kierunkiem pani Katarzyny Dankowskiej przygotowali kabaret pt. "Z Sienkiewiczem na wesoło – czyli, kiedy Potop zalał Latarnika”.

Odwiedzający Muzeum Oświaty mieli także możliwość zapoznania się z pięknymi pracami wykonanymi przez podopiecznych Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy im. gen. Stanisława Maczka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej. Prace zostały przygotowane po kierunkiem pani Donaty Tokarskiej.

Atrakcją wieczoru był zorganizowany przez pracowników Muzeum konkurs na najpiękniejsze pozdrowienia z Muzeum Oświaty napisane kaligraficznie. Zwycięzcom gratulujemy.


Program Nocy Muzeów 2016:

  • "Szkoła naszych dziadków i pradziadków" - zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego.


  • "Szkolnictwo w okresie PRL" - wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły.


  • "Drogi zdobywania zawodu nauczyciela" - wystawa przeznaczona w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą.


  • "Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939-1945" - - w bieżącym roku przypada 70 rocznica zakończenia II wojny światowej, dlatego zachęcamy do zwiedzenia wystawy dotyczącej życia bydgoszczan w tym okresie.


  • "Marian Rejewski - genialny kryptolog, matematyk, bydgoszczanin" - każda z odwiedzających osób będzie miała możliwość wykorzystać w praktyce symulator Enigmy.


  • "Malarstwo z Pałuk o okolic" - wernisaż wystawy Hanny Zawadzkiej - Pleszyńskiej (początek godz. 18.00)


  • "Sienkiewicz w kabarecie" - występ uczniów z Gimnazjum nr 23 w Bydgoszczy


  • Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Płomienie" z Bydgoszczy


  • Prezentacja prac wykonanych przez Dzieci i Młodzież z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy