Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» 110 URODZINY MARIANA REJEWSKIEGO

Marian Rejewski przyszedł na świat w Bydgoszczy, dokładnie 110 lat temu, 16 sierpnia w domu przy ulicy Wileńskiej 6. Ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne przy Placu Wolności. To w naszym miescie się wychował, tu mieszkał, tu poznał miłość swojego życia i tu cieszył się gdy na świat przyszły jego dzieci.

W niedzielę, 16 sierpnia 2015 roku świętowaliśmy przypadającą w tym dniu 110 rocznicę urodzin wybitnego bydgoszczanina, matematyka i kryptologa – Mariana Rejewskiego. Od godziny 11.00 do 16.00 gościliśmy w naszych progach zaproszonych gości i zainteresowanych obchodami mieszkańców Bydgoszczy.

Mieszkańcy miasta oraz przybyli goście do Muzeum Oświaty mieli niepowtarzalną okazję wysłuchania wykładu płk. Jerzego Lelwica, kustosza z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy pt. „Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”. W programie obchodów było również zwiedzania wystawy o M. Rejewskim, zabawy kryptologiczne na symulatorach Enigmy oraz konkursy. Na wszystkich biorących w nich udział czekały nagrody.

Polski Związek Krótkofalowców przygotował na okoliczność święta specjalną wiadomość, informując o urodzinowym jubileuszu i dokonaniach M. Rejewskiego. Informujemy o tym, że Marian Rejewski, Polak, bydgoszczanin, że to właśnie on rozszyfrował szyfr Enigmy jako pierwszy jeszcze przed wojną – mówił Daniel Danecki z Polskiego Związku Krótkofalowców.

Na uczestników imprezy urodzinowej czekał urodzinowy tort i tradycyjna wojskowa grochówka. Przygotowano także gadżety z wizerunkiem Mariana Rejewskiego: kubki, magnesy, długopisy, puzzle i oczywiście urodzinową pocztówkę, którą można było wysłać wraz z okolicznościową pieczątką.

Powrót