Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» 2013 - ROK JULIANA TUWIMA

Obraz WitkacegoSejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima.
W uchwale z dn. 19 grudnia 2012 r. przypomina :

"W 2013 roku przypadają sześćdziesiąta rocznica śmierci i stulecie poetyckiego debiutu Juliana Tuwima. Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu Poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.
Julian Tuwim to wybitny pisarz, autor wierszy dla dorosłych i dzieci, słów piosenek, tekstów dla kabaretów, rewii, operetek, ale także redaktor i tłumacz poezji obcojęzycznej. Współzałożyciel grupy poetyckiej „Skamander” i stały współpracownik „Wiadomości Literackich”, jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, którego twórczość wpłynęła na następne pokolenia.
Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Bogata i różnorodna twórczość autora „Kwiatów polskich” stanowi żywotną i atrakcyjną propozycję dla odbiorców w każdym wieku."

Działania w Bibliotece :

 • Wystawa tematyczna związana z życiem Juliana Tuwima w holu Biblioteki (od stycznia do grudnia 2013 r.) promująca Rok 2013 Juliana Tuwima w Polsce
 • Konkurs na ilustrację do wiersza Juliana Tuwima dla uczniów klas 1-3 w Muzeum Oświaty w Bydgoszczy
 • "Wiersze i wierszyki Juliana Tuwima" - konkurs recytatorski w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek
 • Zestawienie bibliograficzne „Julian Tuwim w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy”
 • Zakładka na stronie Biblioteki
18 kwietnia 2013 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy była współorganizatorem konkursu recytatorskiego poświęconego twórczości Juliana Tuwima dla uczniów gimnazjum. Kierownik Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego Ewa Bedełek brała udział w pracach komisji konkursowej. Dyrektor przekazała nagrody dla laureatów.

18 kwietnia w Bibliotece odbyło się również rozstrzygnięcie konkursów literackich „ Pisał wiersze Tuwim, piszę i ja czyli historia pewnej rzeczy” dla oraz „ Pisał aforyzmy Tuwim, piszę i ja, czyli moja szkoła w krzywym zwierciadle” dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, a także plastycznego „Twórczość Tuwima kredką i pędzlem malowana” dla uczniów szkoły podstawowej. W Bibliotece prezentowana była wystawa prac pokonkursowych do końca maja 2013 r. Konkursy były organizowane we współpracy z Zespołem Szkół nr 10 w Bydgoszczy.

Działania w filiach:

 • Filia Inowrocław
  Julian Tuwim Moim Poetą – konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej


 • Filia Koronowo
  Wystawa "Julian Tuwim 1894 - 1953 dla małych i dużych" - ekspozycja książek o poecie, jego utworów, plakatów i portretów znajdujących się w zbiorach filii. • Filia Mogilno
  Julian Tuwim w przedszkolu – zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym


 • Filia Nakło nad Notecią
  „Julian Tuwim – dla dzieci” w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom – cykl edukacyjny o poecie i jego wierszach – uczniowie w młodszym wieku szkolnym i dzieci przedszkolne
  Konkurs plastyczny „Ilustracja do wybranego wiersza Juliana Tuwima" – uczestnicy: dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne


 • Filia Szubin
  „Julian Tuwim” – zajęcia edukacyjne dla uczniów


 • Filia Świecie
  „Spotkanie z Panem Tuwimem” – zajęcia edukacyjne dla uczniów


 • Filia Żnin
  „Julian Tuwim” – zajęcia edukacyjne dla uczniów

Powrót