Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» MISTRZOWIE ORTOGRAFII GMINY SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE 2013

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy Filia w Sępólnie Krajeńskim po raz piąty zorganizowała Dyktando o Pióro Burmistrza Sępólna Krajeńskiego. Eliminacje klasowe przeprowadzone we wszystkich szkołach gminy wyłoniły najlepszych uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Szkoły podstawowe (klasy 4-6) reprezentowało 22 uczniów, gimnazja 16. Do udziału w tej edycji zaproszono również dorosłych. Skorzystało z niego 13 osób.
Najmłodsi uczniowie rozprawiali się z pewnym cudakiem beztrosko hasającym na drewnianym koniku po Rynku Głównym w Krakowie. Młodzież z kolei zapoznała się z tragikomicznym minireportażem o nierozważnej żabie i bocianie dalekowidzu. Dorośli natomiast poznali przygody pirata hipochondryka wyruszającego na conocne łupiestwa nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei. Autorką dyktand była w tym roku dr Danuta Krzyżyk - językoznawca, pracownik dydaktyczny i naukowy Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Nagrodę główną - pióro firmy Parker z napisem Mistrz Ortografii Gminy Sępólno Krajeńskie 2013 - wśród uczniów szkół podstawowych zdobyła Weronika Szreder ze Szkoły Podstawowej w Lutowie. Wicemistrzynią została Magdalena Zdral ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sępólnie Krajeńskim. Trzecia była Julia Kała ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie.
Mistrzem ortografii wśród gimnazjalistów została Monika Zakrzewska z Gimnazjum nr 1 w Sępólnie Krajeńskim, drugie miejsce zdobyła Julia Lida z tej samej szkoły, a trzecie Ewa Chrapkowska z Gimnazjum w Wałdowie.
Najlepszymi wśród dorosłych okazali się: Katarzyna Kolasa, na co dzień dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Sępólnie Krajeńskim, Renata Pożywio, pedagog z tej szkoły, oraz Izabela Seidler - uczennica liceum.
Weronika Szreder już po raz trzeci stanęła na podium. Dwa lata temu była trzecia, a w ubiegłym roku już pierwsza. Pytana przez nas, czy używa pióra zdobytego w IV Dyktandzie odpowiedziała, że często się nim posługuje. Weronika nie mogła odebrać nagrody osobiście, dlatego pióro, książkę i koszulkę zawieźliśmy jej do szkoły.
Bardzo dobrą znajomość ortografii potwierdziła też Monika Zakrzewska, która dwa lata temu zwyciężyła w kategorii szkół podstawowych. Podobnie jest z Julią Lidą, która w 2012 roku takż została wicemistrzynią.
Pióra oraz książki dla wszystkich osób, które zajęły trzy pierwsze miejsca, ufundował burmistrz Sępólna Krajeńskiego, koszulki zakupiła Biblioteka. Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy postanowiła w tym roku nagrodzić także uczniów, którzy dyktando napiszą najlepiej pod względem kaligraficznym. W kategorii szkół podstawowych wygrała Magdalena Trzos ze Szkoły Podstawowej w Wiśniewie, a wśród gimnazjalistów Adrianna Giersz - uczennica Gimnazjum nr 3 w Sępólnie Krajeńskim. Dziewczyny otrzymały pendrive’y oraz koszulki. Nagrody w imieniu dyrektora wręczała Izabela Kamasz, kierownik Czytelni Głównej. Bibliotekę reprezentował również Wojciech Niedźwiedziński, kierownik Wydziału Zbiorów Audiowizualnych.
Już po raz piąty prace oceniało jury w składzie: Maria Kryger, Irena Hamerlik-Jaskulska oraz Aleksandra Zawadzka-Tymecka.

Powrót