Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» SPOTKANIA Z DZIEĆMI Z BYDGOSKIEGO ZESPOŁU PLACÓWEK OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZY

W sierpniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbywały się spotkania z dziećmi z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ul. Toruńskiej 272.
Na pierwszym spotkaniu, 7 sierpnia gościło u nas siedmioro dzieci. Spotkanie było okazją do zapoznania się z Muzeum Oświaty, w którym przeniosły się w świat szkoły sprzed 100 lat. Przypomniały sobie bohaterkę „Plastusiowego pamiętnika” - Tosię i małego ludzika z plasteliny. Pod koniec zajęć same twórczo i z wyobraźnią tworzyły wesołe ludziki – własne Plastusie, które miały zadowolone miny, bo…nie muszą chodzić do szkoły.
Drugie spotkanie odbyło się 13 sierpnia. Zajęcia te związane były z przygotowaniem się do wysiłku umysłowego, jaki czeka dzieci od września. Poznały tajniki joggingu umysłu i elementy technik zapamiętywania. Dzięki takim umiejętnościom na pewno będą się uczyć szybciej i skuteczniej. Dzieci wykonały również kilka ćwiczeń i okazało się, że poznane metody przynoszą zaskakujący efekt bardzo szybko. Przecież „kto uczy się szybciej, wie więcej”.
Na trzecie spotkanie nasi mali goście przybyli 22 sierpnia. Tematem zajęć była historia książki. Uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą tego tematu. Mieli również możliwość zobaczyć najstarsze książki dostępne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy, m. in. Gramatykę polską dla dzieci księdza Adama Stanisława Krasińskiego oraz Jak uczyć historii? Ignacego Boczylińskiego. Na koniec naszego spotkania dzieci odwiedziły pana Wojtka Niedźwiedzińskiego z Wydziału Zbiorów Audiowizualnych, który przygotował dla nich ciekawy film o powstaniu druku.
29 sierpnia Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka po raz kolejny gościła wychowanków Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Czwarte spotkanie przygotowane dla dzieci dotyczyło poczucia własnej wartości. Dzieci doskonaliły umiejętności dostrzegania i nazywania swoich mocnych stron, kształtowały umiejętności mówienia innych o ich zaletach oraz kształtowały umiejętności przyjmowania komplementów na swój temat.
Wszystkie zajęcia odbywały się w miłej i sympatycznej atmosferze co sprawiło, że pozostaną w naszej pamięci na długo. Mamy nadzieję, że nie jest to koniec naszej znajomości i dzieci jeszcze kiedyś nas odwiedzą!!

Powrót