Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» SPOTKANIE AUTORSKIE

Trudne losy książek

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. dr hab. Ryszarda Nowickiego pt.: „Powojenna ochrona zbiorów bibliotecznych w Polsce w latach 1944-1955”.

Uczestnicy mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z publikacją bydgoskiego naukowca zaangażowanego w proces ochrony księgozbiorów. Książka ukazała się 12 września. Spotkanie połączono z wykładem prof. dr hab. Ryszarda Nowickiego dotyczącym losów książek i prób ich ochrony począwszy od 1944 r.

Jak się okazało, głównie bibliotekarze oraz nauczyciele przyczynili się do uratowania wielu cennych dokumentów. Dzięki ich staraniom odnaleziono rękopis „Roty” Marii Konopnickiej i partyturę Feliksa Nowowiejskiego. Niestety, wiele książek uległo także zniszczeniu: spłonęły w pożarach, wykorzystywano je jako szańce obronne, a nawet podkładano pod koła samochodów.

„Powojenna ochrona zbiorów bibliotecznych w Polsce w latach 1944-1955” jest dostępna dla czytelników w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego, a także w jej dziewięciu filiach (Inowrocław, Koronowo, Mogilno, Nakło nad Notecią, Sępólno Krajeńskie, Szubin, Świecie, Tuchola, Żnin).

Powrót