Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» ROK MARIANA REJEWSKIEGO - SYMPOZJUM

12 lutego 2015 r. w sali Atrium na UKW odbyło się sympozjum dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Marian Rejewski - Wielki bydgoszczanin, matematyk, kryptolog” czyli dlaczego warto zajmować się matematyką i kryptologią. Obok Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych i Technicznych, Instytutu Matematyki UKW - współorganizatorem sympozjum była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy.

Gościem specjalnym była córka wybitnego kryptologa, Janina Sylwestrzak która mówiła m.in. o honorach, które spotkały M. Rejewskiego w ostatnim roku ze strony Amerykanów oraz o spotkaniu w Warszawie z bratankiem Alana Turinga, który pisze książkę o wkładzie Polaków w rozszyfrowanie Enigmy.

Prelekcje wygłosili płk Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy oraz prof. Marek Wójtowicz z Instytutu matematyki UKW.

W holu Collegium Maius UKW można było zwiedzać wystawę przygotowaną przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy.

Młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach "Szyfrowanie w praktyce" przygotowanych przez studentów matematyki, członków Koła Naukowego OMEGA.

PISZĄ, MÓWIĄ O NAS:

Radio PiK    www.bydgoszcz.pl    Express Bydgoski    TVP Bydgoszcz    www.bydgoszcz.twoje-miasto.pl

Powrót