Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy

» TYDZIEŃ HUMANISTY

3 grudnia 2015 roku w ramach Tygodnia Humanistyki Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego gościła niezwykłą osobę - córkę Mariana Rejewskiego, pani Janinę Sylwestrzak. Na spotkanie przybyło wiele osób, w tym również młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Bydgoszczy. Po powitaniu gości przez dyrektor Biblioteki, Ewę Pronobis-Sosnowską, kierownik Filii Biblioteki w Sępólnie Krajeńskim, Ryszard Karczewski omówił wyniki internetowej gry kryptologicznej „Młodzi łamacze szyfrów”, po czym wręczono nagrody jej laureatom. Pierwsze miejsce w tym konkursie zajęły uczennice: Katarzyna Marchlewicz i Magdalena Jedlińska, drugie - Adrianna Lehmann oraz Sandra Musiał, a trzecie - zdobyli uczniowie: Maciej Brzyski i Adrian Szczęch. Następnie pan Karczewski zaprezentował stronę internetową marianrejewski.pl.

Pani Janina Sylwestrzak opowiedziała wszystkim zgromadzonym, dlaczego warto uczyć się matematyki, a następnie nauczyciele bibliotekarze przeczytali fragmenty wspomnień słynnego kryptologa z książki „Wspomnienia z mej pracy w Biurze Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego w latach 1930-1945”. Poza tym wystąpili uczniowie - laureaci konkursów w ramach programu edukacyjno-wychowawczego Licz się z Rejewskim. Rok wielkiego matematyka i kryptologa, reprezentujący Zespół Szkół nr 10 w Bydgoszczy i przedstawili swoje prace.

Po części oficjalnej córka znakomitego matematyka spotkała się z pracownikami Biblioteki i składała autografy w książkach o swoim ojcu. Gratulowała także spektakularnych dokonań, jednocześnie dziękując za piękną atmosferę spotkania. Na zakończenie dyrektor Biblioteki podsumowała działania i wydarzenia związane z Rokiem Mariana Rejewskiego, zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.

W tym samym czasie w Bibliotece miały miejsce inne wydarzenia: wykład płk. Jerzego Lelwica, kustosza Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy pt. „Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”, adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej oraz spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Andrzejem S. Dyszakiem, językoznawcą Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, połączone z prezentacją jego nowej publikacji „Gwara miejska bydgoszczan”.

Powrót